Teak, ratan a plast: Jaký materiál zvolit pro zahradní nábytek?

Zahradní nábytek slouží především ke chvílím odpočinku a relaxace. Očekáváme od něj především pohodlí, ale také dekoraci. Nejklasičtějším materiálem pro zahradní nábytek je dřevo. Dřevěný nábytek sice působí příjemně, hezky se na něm sedí, ovšem má řadu nevýhod.

Především je to krátká trvanlivost a vyšší hmotnost, což je nepříjemné při manipulaci. Proto se stále více uplatňují jiné materiály, především plast, ale také ratan nebo teak.

Plastový zahradní nábytek

Nábytek z termoplastických materiálů, jako jsou polykarbonát nebo akrylát-nitril butadien styren je velice oblíbený zejména díky nízkým cenám a nízké hmotnosti. Plastový nábytek vyráběný vstřikováním roztaveného materiálu do forem má ovšem také své nevýhody. Největší je omezená nosnost, takže silnější osoby se nemohou spolehnout, že je plastová židle unese. Další nevýhodou je postupné stárnutí plastu především vinou UV záření, které má vliv na degradaci vybarvení plastového materiálu.

Nábytek z umělého ratanu

Umělý ratan má mnoho výhod a pro zahradní nábytek je tento materiál ideální. Hlavními přednostmi je lehkost, pružnost a pevnost. Díky tomu se také snadno uskladňuje. Umělý ratan je odolný vůči povětrnostním vlivům, jelikož je to v podstatě speciálně vytvořené vlákno z odolného polyetylenového materiálu, které věrně kopíruje přirozený vzhled přírodního ratanu. Ten je na rozdíl od umělého mnohem dražší, ale i méně odolný. Zahradní nábytek z umělého ratanu může sloužit desítky let při minimální údržbě spočívající v občasném otření povrchu vlhkým hadříkem. Neloupe se, nepraská ani nebledne jako přírodní ratan a kromě toho je také plně recyklovatelný.

Teakový nábytek

Teak je patrně nejkvalitnějším materiálem pro zahradní nábytek. Je až extrémně odolný vůči dešti, UV záření i mrazům. Stejně jako umělý ratan je nábytek z teaku také velice lehký a přitom pevný. Díky jedinečné odolnosti teakového dřeva se zahradní nábytek nemusí uklízet na zimu.

Teak-tafel-oud-hout-close-up

Pokud jsou k tomu podmínky, mělo by být prostředí suché a dobře větrané, nikoliv vytápěné. Zahradní teakový nábytek získává po čase stříbrošedou patinu, která vůbec neznamená zhoršení kvality. Při koupi tohoto nábytku je třeba si dávat pozor na tři kategorie A,B,C, které mají odlišné vlastnosti.