Vysazování tújí na zahradě

Někdo může mít z tújí pocit, že je to hlavně hřbitovní rostlina. Turisté navštěvující středomořské státy obdivují výšku, kterou túje v tamních podmínkách dosahují. Ovšem i u nás se tújím daří. Většinou se používají do živých plotů, které jsou pak téměř neprostupné.

Sázení tújí

Nejvhodnějším obdobím je září až říjen, neboť sazenice do zimy zakoření. Od jara můžeme přihnojovat. Zeminu v místě výsadby odplevelíme a prokypříme minimálně na hloubku a šířku rýče. Nejlepší je souvislá rýha, pokud vysazujme živý plot. Sázíme raději cca o 5 cm hlouběji, protože rostliny mají pak lepší stabilitu.

Kolem zemního balu můžeme přidat zahradnický substrát nebo směs kompostové zeminy s rašelinou a pískem. Výsadbovou rýhu naplníme zeminou asi do ¾ a poté ji důkladně prolijeme vodou. Po vsáknutí zeminu doplníme. Pro hezký živý plot sázíme 3-4 sazenice do metru. V suchém období zaléváme denně a taky kropíme po větvičkách, čímž snižujeme vysychání dosud nezakořeněných sazenic.

Stanoviště

Mělo by být volné, slunné, výživné a s dosti vlhkou půdou. Trpí-li túje suchem, projeví se to na malém meziročním přírůstku. Nedostatek vláhy poznáte na trávníku. Začíná-li prosychat, je třeba zalévat i thúje. Tújím se nedaří na svažitých terénech, na navážce nebo na zídkách, kde jednak nemohou rozprostřít své mělké kořeny, a jednak se zde nedrží vláha.

plant-163393_960_720

Péče o túje

Povrch pod tújemi udržíme vlhký a bez plevele mulčováním drcenou borovou kůrou. Ovšem pozor na to, že během rozkladných procesů borky se zastavuje růst dřevin v důsledku zvýšeného odčerpávání pohotového dusíku. Pomůžeme si přihnojováním opakovanou listovou výživou nebo podáváním tabletových nebo obalovaných hnojiv ke kořenům již při výsadbě. Ideální je mulčovat malou vrstvou drcené, částečně rozložené kůry, pod kterou se podloží mulčovací plachetka.

Použití tújí

Nejčastěji se používají jako živé ploty. Pokud tak činí většina majitelů zahrad, působí to často až uniformně. Túje lze ovšem využít i jako solitéry, do skupinových výsadeb, do skalek, nebo jako mobilní zeleň ve velkých kořenáčích.