Toužíte po založení skalky na zahradě? Ukážeme vám jak na to!

Ačkoli právě teď není ten nejideálnější čas pro založení skalky, možná nad tímto krokem uvažujete – jen zkrátka nevíte jak na to. Doporučujeme počkat alespoň do jara, kdy bude počasí o něco příjemnější a vy se budete moci pustit do prací na zahrádce. Mnoho lidí není se vzhledem svého pozemku spokojených, většina z nich si láme hlavu nad otázkou, jak z nevyužitého kousku zahrady vykouzlit přitažlivou dominantu, nad kterou se obdivně zastaví nejen sousedé, ale i návštěvy nebo náhodní kolemjdoucí. My vám prostřednictvím dnešního článku prozradíme užitečné tipy, jež se vám při zakládání skalky jistě budou hodit.

Velikost skalky volte s rozvahou

Mít na zahradě skalku je příjemným zpestřením, ovšem než se necháte slepě unést a rozhodnete se zařídit si skalku obřích rozměrů, dobře zvažte své možnosti. Péče o skalku vyžaduje spoustu času a věřte, že i menší skalka udělá na vaší zahradě velkou parádu. Jestliže jste časově hodně vytížení, pak vám doporučujeme vsadit na méně náročnou mini skalku v kamenném korytu.

Základem skalky jsou kameny

Na vytvoření skalky budete potřebovat dostatečně množství kamenů – a když říkáme dostatečné, pak myslíme opravdu hodně kamenů. V první řadě je potřeba vymodelovat terén – ideální volbou pro tento krok je pískovec nebo rula. Postupujte ukládáním placatých kamenů mírně šikmo nebo svisle a snažte se jednotlivé štěrbiny orientovat směrem na západ nebo na východ.

Rostliny vybírejte pečlivě

Alpinky a skalničky, které si budete chtít umístit na svou skalku, vybírejte nejlépe v trvalkových školkách nebo ve specializovaných zahradních centrech. Pozor si dejte, aby vámi vybrané kusy byly zdravé a celkově v pořádku. Dobré je sledovat náročnost na zálivku a vhodné stanoviště, protože pro každou skalku je vhodný jiný typ.

Skalku oživíte tekoucí vodou

Tekoucí voda bude vaší skalce slušet, proto se určitě nebojte případné náročnosti instalace. Možností máte hned několik – pěkně bude vypadat jak malý umělý rybníček, tak i uměle vytvoření potůček ústící v jezírko. Kdo zatouží po padající vodě, ten si bude muset pohrát s vytvořením malé skály, do jejíž horní části umístíte kámen s miskovitou prohlubní a do kamene je nutné následně zavést vodovodní potrubí.