Jak využít čedič

Čedič není v naší zemi ničím výjimečným, některá pohoří by bez něho vůbec nevznikla, jako třeba České středohoří, ale častý je i v Lužických horách a dalších. K literatuře se s nám setkáme v jiných názvech, například bazalt, diabas či melafyr.

Jde o třetihorní tmavou výlevní vyvřelou hornina s charakteristickou porfyrickou nebo sklovitou strukturou, někdy s vyrostlicemi jednotlivých minerálů. Vyskytuje se i ve formě škváry bez viditelných krystalů. Jeho barva je šedá až černá, jako zvětralý je někdy spíše šedý.

Využití přírodního kamene

Čedič je velmi podobný sklu, však se také jako sklo taví, ale to je jiná kapitola. Jak rychle v třetihorách tuhl, často krystalizoval v pravidelných i nepravidelných útvarech, takže toho se dá velmi dobře použít při budování skalek. Krásné šestihranné sloupky jsou vždy jejich největší ozdobou. Ty jsou dnes ale poměrně drahé, nevyskytují se totiž často a místa jejich výskytu jsou přírodními rezervacemi.

Čedičové lomové kameny, které nemají žádnou pravidelnou strukturu, jsou vhodné na budování opěrných zídek teras, na skalky. Samozřejmě se využívají i ve stavebnictví jako nejkvalitnější štěrk a nejvhodnější kámen do základů staveb. Ve středověku byly v místech, kde vyskytoval, z něho stavěny celé hrady.

Čedič v domácnosti

massage-389719_960_720Je pravdou, že výrobky z čediče se v domácnostech moc nevyskytují, přesto je můžeme mít, aniž o tom víme. Z čediče se vyrábějí pečící či grilovací kameny nejvyšší kvality, protože čedič v žáru vzniklý na rozdíl třeba od žuly teplem nepraská.

Čedič se používá také jako tzv. lávový kámen při masážích. Většinou se kupují sady vyráběné z čediče u Peru, ovšem setkáme se i s maséry, kteří si kameny sbírají v přírodě.

Čedič na zahradě

Čedičové sloupky se zejména v oblastech jejich výskytu používaly jako sloupky k plotům, problematické ale bylo do nich vrtat díry na zavěšovací háky. Dnes je takové použití vzácností. Sloupky jsou vhodné i na stupně schodů, kde působí velmi dobře. Na zahradě, jak jsme se již zmínili, můžeme budovat z čediče zídky, skalky, ohrádky kolem záhonů, ale také se dá čediče použít na mulčování. To se země kolem rostlin pokryje vrstvou drobného drceného čediče. Pokud je čedič v dostatečné vrstvě, minimálně 10 cm, zabraňuje růstu plevele, ale přesto dobře propouští do spodních vrstev vodu, drží teplo, přesto zabraňuje vysychání podkladu, nevytváří vhodné prostředí pro plže a mlže (slimáky zvláště).