Nedostatek světla způsobuje deprese: Jak prosvětlit byt?

Připadá vám někdy váš byt jako tmavá kobka? Máte v něm pocit úzkosti, potřebujete více prostoru a světla, jenomže byt není nafukovací? Nevadí, nepropadejte splínu a raději popřemýšlejte, jak jej proslunit a prosvítit. Tady je několik nápadů.

Klamy a iluze

Pomocí vhodně zvolených barev, materiálů a interiérových doplňků lze v malém bytě vytvořit iluzi velkého prostoru. Vyvarujte se černé, tmavě modré a tmavých odstínů fialové barvy na velkých plochách. Pohlcují všechno světlo, místnosti ztmaví a opticky ještě zmenší. Vybírejte z barev pastelových nebo volte neutrální bílou, která prostor rozšíří a rozzáří. Oživit ji můžete různými doplňky (polštářky, vázičky, obrázky). Ale pozor – všeho moc škodí. Na tmavé úzké chodby bez oken použijte jásavě žlutou – barvu slunce. Dodá světlo a prostor proteplí. Velkou úlohu hraje i umělé osvětlení a sklo.

Co nám může pomoci

Osvětlení

V tmavším pokoji nikdy neuděláte chybu s větším množstvím světelných zdrojů. Použijte třeba lištu s několika světly připevněnou na strop (na výběr máte svítidla vytvářející rozptýlené světlo, nebo bodovky – ty osvětlí konkrétní místo). Osvětlení můžete doplnit podsvícenými skříňkami nebo poličkami. Světlo za každých okolností odrážejí křišťálové lustry. V současné době se dokonce používají i do velmi moderních domů.

Podlahy a dveře

Pro podlahovinu volte takový materiál, který odráží světlo – dřevo v barvě bílé nebo světlých odstínů, či jeho imitaci. Javor má přirozený a hedvábní lesk, který ještě můžeme znásobit lakováním. Největší efekt světelného odrazu dají keramické a kamenné dlažby. Použít můžete i kámen umělý, s velmi vysokým leskem.

Zrcadla

Mohou být nejen estetickým doplňkem, ale i vhodným a praktickým pomocníkem. V tmavém bytě mohou přivést světlo z protějšího okna, z malé chodby udělají velký prostor.

Co můžeme oželet

V menších prostorách bychom se měli zdržet jakýchkoli předělů místnosti – polozapuštěné příčky nebo paravány, které místnost ještě zmenší. Okna můžeme také ponechat bez textilií, pokud vám odkrytá okna vadí, volte materiál spíše transparentní – s leskem, efektem kovu, v bílé barvě nebo pastelových odstínech.