Broušení podlah, k čemu je dobré?

Na začátku si řekněme jednu základní podmínku, že brousit se dají jen dřevěné podlahy. I když někdo řekne, že takové sdělení je zbytečné, nevěřte, už jsme slyšeli různé dotazy. Ale přejdeme k broušení bez vtipu.

Máte-li doma skutečně dřevěnou, tedy prkennou (prkna, palubky apod.) či parketovou podlahu, pokud se již nebrousila mnohokrát a není ubroušená takřka do nuly, lze ji opravit tak, že bude vypadat skutečně jako nová. A pokud je vaše podlaha kvalitní, bude možná ještě lepší než nová, protože dnešní materiály mnohdy nedosahují historické kvality.

Vady staré podlahy

Propálená_podlaha_pod_vafkamiKvalita staré podlahy je závislá na mnoha aspektech, je to především kvalita materiálu, provedení práce, údržba a péče, kterou rozumíme i provoz, který podlaha musela snášet, tedy opotřebení, a v neposlední řadě to jsou podmínky v místnosti. Tím zase myslíme zejména vlhkost a střídání teplot. V místnosti mohou být místa různě poškozená, a samozřejmě zákonem schválnosti nejhorší místa jsou ta nejvíce viditelná.

Podlaha může mít vypadané suky, rýhy, černá či jinak zašpiněná místa, spáry mezi prkny či parketami, nebo dokonce propálená místa, pokud se v místnosti topí nebo topilo kamny.

Než začneme brousit

Místnost před zahájením prací uklidíme, protože pokud necháme nějaký nábytek s tím, že ho budeme stěhovat, je to práce několikanásobná a velmi zdržuje. Podlaha by měla být nejlépe pečlivě vytřená, ale suchá. Zkontrolujeme uvolněná prkna či parkety, je nutno to opravit.

Postup práce

wooden-floor-14541373028PZZačneme broušením od hrubšího k jemnějšímu, tedy smirkovými papíry či plátny se zrnitostí 24, 40 a 60. Následně se vytmelí případné spáry mezi parketami či prkny, případně jiných hlubších nerovností, třeba suky. Tmelení se provádí směsí tmelu a jemných dřevěných pilin, nejlépe přímo vybroušené z podlahy, aby měly stejnou barvu.

Po zatvrdnutí tmelu se podlaha přebrousí s co nejjemnější zrnitostí od 80 do 120. Dnešní moderní brousící stroje jsou vybaveny vysavačem, takže práce s nimi je čistá a místnosti i v okolí nejsou zaprášené.

Asi nejsložitější prací je lakování, ale lze podlahu napastovat, naolejovat a podobně. V každém případě bychom ji měli nějakým způsobem naimpregnovat, a to co nejpečlivěji. Postup práce je však nad rámec tohoto článku. Určitě, pokud nejste odborníci, nechte si od odborníků poradit, případně práci od nich vykonat. Závěrečnou prací je olištování.