Jak zajistit bezpečnost v dětském pokoji

Dětský pokoj je místo, kde vaše dítě bude trávit mnoho času a ne vždy nad ním bude bdít vaše oko. A protože jsou děti zvídavé a vynalézavé, může na ně čekat řada nástrah. Proto je důležité zařídit pokoj tak, aby v něm bylo bezpečno a děti si v něm mohly hrát bez obav z boulí a odřenin. Vy jako rodič musíte být vždy o krok napřed a umět předvídat.

Tady je několik rad, na co si dát pozor

Koberce

Při jejich výběru bychom měli mít na paměti, že malé děti lezou nejvíce po kolenou, proto nejsou úplně vhodným řešením koberce ze syntetických materiálů. Ty totiž způsobují nepříjemné oděrky, odřeniny a popáleniny, nejen na kolenou, ale i dlaních.

Můžeme sáhnout do nabídky kusových koberců s krátce střiženým vlasem, jsou měkké a antialergické. Aby neklouzaly, je možno pod ně dát speciální protiskluzovou podložku. Další možností je zakoupit pěnovou podložku, která je podobná těm koupelnovým. Výhodou této volby je snadná údržba a protiskluzový povrch.

Nábytek

Jak poznat bezpečný nábytek vhodný do dětského pokoje? Především vyloučíme doplňky ze skla – vitríny, police nebo dvířka. Jestliže se nějaké skleněné prvky přeci jen vyskytnout, je vhodné polepit je bezpečnostní folií.

Další nebezpečí hrozí v případě ostrých hran (skříně, stoly, sedací nábytek), těm se asi nevyhneme, ale můžeme na ně použít speciálně vyráběné chrániče, které sníží úrazy. Úchyty v nábytku by měly být oblé. Vhodnější jsou „zadlabací“ otvory, neční nad plochu dvířek.

Při nákupu šatních skříní kontrolujeme stabilitu. Pro jistotu je můžeme ještě přišroubovat ke zdi.

Při rozmístění nábytku po pokoji pamatujeme na to, že postel, křesla nebo gauč nedáváme pod okno.

kids-room-275862_960_720

Dveře

Otevřené dveře můžou způsobit velké zranění při hrách a případném pádu. Měli bychom proto uvažovat o dočasném řešení – zpočátku umístit dveře posuvné nebo alespoň shrnovací, které můžeme umístit do zárubní a později je nahradit dveřmi klasickými.

Další drobnosti

Protože děti rády všechno prozkoumávají prstíky, je v dětském pokoji vhodné zaslepit elektrické zásuvky.

Další na co musíme pamatovat je, že rády šplhají, všude tam, kde to jde. Proto je důležité odstranit vše, co by šplhání umožnilo. Také je dobré přidělat k oknům bezpečnostní petlice. Na dosažitelné místo nedáváme žádné rostliny ve vázách nebo v květináčích.