Vybíráme novou pračku, aneb praktické tipy pro váš nákup!

Vybrat novou pračku není úkolem na deset minut, ba naopak byste tento krok neměli podcenit, neboť pračku si nepořizujete na jeden rok, ale klidně i na několik desítek. Současná nabídka tohoto druhu zboží je více než pestrá, což je na jednu stranu fajn – rozhodně tak je z čeho vybírat a každý si dokáže přijít na své. Na druhou stranu i v tomto případě platí, že čím větší nabídka, tím složitější výběr. Pravda je taková, že ne každý se dokáže orientovat v různorodém sortimentu a možná i vás veškeré funkce, typy, vlastnosti a dovednosti trochu matou. Od toho je tu ale dnešní článek, ve kterém se vám pokusíme poradit, jak si vybrat novou pračku, se kterou budete maximálně spokojeni!

Jakou pračku podle typu?

Není pračka jako pračka a nikoho určitě nepřekvapí, že si můžete vybírat mezi několika typy: pračka volně stojící, vestavná, plněná vrchem nebo bokem. Ještě než se rozhodnete pro konkrétní model, měli byste mít v otázce typu jasno. Pokud máte malou koupelnu nebo si pračku chcete umístit do kuchyně, pak pro vás bude ideální volbou pračka plněná vrchem, která je menší a na prostor tedy není tolik náročná. Jestliže si potrpíte na extravaganci, pak vám doporučíme pračky volně stojící s předním plněním, které se dají pořídit v mnoha stylech a provedeních. Do moderních interiérů se naopak hodí pračky vestavné, které nenaruší vzhled interiéru a navíc perfektně šetří místo.

Jakou pračku podle spotřeby?

Žádná domácnost se bez praní neobejde a zatímco někde je praní otázkou jednoho dne v týdnu, v jiných rodinách se pere denně – a třeba i několikrát. Proto je dobré myslet na úsporu energie, což nejvíce ocení vaše peněženka. Naštěstí se dají pořídit inteligentní pračky, které jsou proslulé pro svou tendenci co možná nejvíce šetřit energii a tím i vaše peníze. Poznáte je podle označení A nebo A+ – takové pračky při jednom praní nespotřebují více jak 40 litrů vody a 1kWh.

Jakou pračku podle funkcí?

Do třetice všeho dobrého nutno zmínit i funkce současných praček, které rozhodně nelze opomenout. Jestliže pro sebe chcete kvalitní pračku, pak dbejte pozornost, aby disponovala následující funkcemi:

  • vysoké otáčky odstředění
  • dětská pojistka
  • vana a buben vyrobený z nerezové oceli
  • automatická kontrola nevyváženosti
  • sprchování prádla