Investice do nemovitostí? Stále se Vám vyplatí!

Otázkou, zda-li investovat do nemovitostí se jistě zaobírá řada z vás, a proto se budu snažit co nejobšírněji odpovědět. Máte-li finanční rezervy, které si můžete dovolit investovat, asi zvažujete několik možností – dluhopisy, akcie, nemovitosti, cennosti a další. Některé z nich jsou rizikovější (jako např. akcie), některé zase časem mohou ztrácet svou hodnotu (jako cennosti či obrazy – může tomu však být i naopak, ale jistotu nemáte žádnou). Ceny nemovitostí však neustále rostou a byty či domy budou stále potřeba pro nové mladé rodiny, studenty i seniory, a tak je nanejvýš pravděpodobné, že investice do nemovitosti se vám bohatě vrátí.

Investice do nemovitostí je nejjistějším způsobem zhodnocení peněz

Byt i dům jsou trvalé hodnoty. Můžete je pronajímat po celý život. Můžete je také později darovat svým dětem, až budou potřebovat nový domov. I když musíte nemovitost renovovat a je třeba se o ni starat, pořád se investice do ní vyplatí. Více o investicích do bytů se dočtete v tomto článku.

Pořídit se nemovitost na pronájem můžete i při menší finanční hotovosti, jelikož si můžete vzít hypotéku. Pokud si spočítáte měsíční splátku hypotéky + služby, stále to bude výrazně méně, než kolik obdržíte na nájemném.

Příklad s hypotékou

Například byt 2+1 v Praze pořídíte cca za 5 000 000 Kč. Řekněme, že máte 1 000 000 Kč svůj a 4 000 000 Kč si půjčíte na hypotéku. Měsíční splátka při 30letém cyklu bude cca 12 000 Kč. Poplatky za služby v takovém bytě budou 2 500 Kč. Tedy celkem zaplatíte 14 500 Kč jako měsíční náklady. Za pronájem takového bytu si můžete říci 15 000 Kč + 2 500 Kč za služby. To je celkem 17 500 Kč. Takže i při hypotéce na poměrně velkou částku vyděláte měsíčně 3 000 Kč. A budete-li mít více vlastních finančních prostředků, bude tato částka ještě mnohem vyšší.

Byty a další nemovitosti můžete dále prodat

V případě, že potřebujete koupit větší byt, tak ten menší prostě jednoduše prodáte. Za utržené peníze + další našetřené peníze (např. z předchozího pronájmu) nebo menší hypotéku si koupíte byt větší. Ten můžete buď také dále pronajímat, nebo jej již použijete pro sebe či své děti.

Praktické příklady ze života

Zděděný byt

Můj kamarád Petr nedávno zdědil byt po babičce. Vše o problematice dědictví můžete najít zde. Byt byl lokalizován ve staré zástavbě Prahy. Jedinou nevýhodou bylo, že byl plný starého nábytku a nepotřebných věcí. Petr se na mě obrátil, abych mu poradila, co s tím. Navrhla jsem, že by mohl byt pronajímat, protože on sám bydlení má. Byt jsme celý vyklidili, vymalovali a uklidili. Pokud nemáte čas, nebo nejste manuálně zruční, můžete si najmout odborníky, jako jsme to udělali i my. Byt jsme následně vybavili moderním nábytkem a spotřebiči v retro stylu. Celkové náklady dosahovaly částky kolem 500 000 Kč. To měl Petr našetřeno, takže vše proběhlo bez půjčky. Byt nyní pronajímá mladému zahraničnímu páru za 25 000 Kč měsíčně + služby.

Výhra v loterii

Ačkoliv se vám to možná zná neuvěřitelné, skutečně jeden můj známý vyhrál asi 4 000 000 Kč v loterii. Byl nadšený, ale vůbec nevěděl, jak s tolika penězi naložit, jak je nejlépe zúročit. Poradila jsem mu, ať si koupí byt a ten pronajímá. V Praze by za tyto peníze koupil byt jen malý, takže jsme zvolili lokalitu blízko Prahy – Říčany. Za 4 miliony jsme pořídili krásný 3+kk v novostavbě. V bytě nebylo nutné nic dalšího předělávat. Díky žádané lokalitě i veškeré občanské vybavenosti se zájemci jen hrnuli. Byt si v současné době pronajímá mladá rodina s dětmi za 15 000 + služby.

Když pronajímáte byt, neměli byste všechny peníze z pronájmu bezhlavě utratit, ale investujte je zpátky do rekonstrukce bytu, či větší našetřenou sumu do koupě další nemovitosti, kterou opět pronajmete. Vynaložené peníze se vám vždy vrátí.

Pokud byste se rozhodli investovat, byli byste ochotni vzít si kvůli tomu hypotéku, nebo byste investovali pouze takovou částku, kterou byste měli našetřenou?