Použití kompresorů v domácnosti: co všechno zvládne stlačený vzduch?

kompresor

Zatímco výkonné profesionální kompresory pohánějí velké stroje ve výrobě nebo v nemocnicích, malé hobby přístroje běžně nacházejí praktické využití v dílně, garáži nebo domácnosti. Jejich cena se často pohybuje v řádech několika tisíc, ty úplně základní ale pořídíte za cenu 1 000 až 3 000 Kč. K čemu se takové kompresory dají použít?

Huštění kol

Objíždět benzínové pumpy v naději, že řidič narazí na funkční „vzduch“, umí pořádně otrávit život. Vlastní kompresor v garáži uspoří čas i najeté kilometry, navíc je k dispozici kdykoliv. Některé malé přístroje jsou dokonce mobilní, takže je můžete naložit do auta a bez obav vyrazit na dovolenou.

Nedocenitelným pomocníkem je také kompresor-pumpička pro cyklisty. Hlavně pokud vyrážíte na projížďku pravidelně a často.

Nářadí v dílně

Pneumatické nářadí je výkonnější a má zpravidla větší životnost než nářadí běžné. Na trhu dnes najdete velké množství různých pomocníků, jako jsou pneumatické vrtačky, bourací kladiva, rázové utahováky a mnohé další. Pneumatické nářadí poháněné kompresorem nachází univerzální použití v garáži, v dílně i doma.

Precizní čištění

Stlačeným vzduchem z kompresoru během chvíle a zcela bez námahy ofouknete piliny z pracovní desky i nepořádek ze sedačky auta. Velkou výhodou stlačeného vzduchu je, že se dostane do nejrůznějších škvír a úzkých mezer, které byste jiným způsobem neměli žádnou šanci pročistit.

Malování

Stříkání barvy pistolí, která je poháněna kompresorem, klasicky využívají třeba autolakýrníci. Usnadnit práci ale může i při natírání oken, dveří, plotu nebo při běžném malování domácnosti. Do jaké míry stříkací pistole ušetří při malování práci, je především otázkou výkonu kompresoru i pistole. Pokud je jeden z výkonů malý, hodí se tento způsob spíš na menší plochy.

Vodní hrátky

Nafukování gumových míčů, hraček, lehátek, ale také člunů nebo bazénů. A v případě některých typů také odsávání, takže vám výrazně usnadní rovněž vyfukování větších předmětů. Bez kompresoru se zkrátka v létě obejde málokterý milovník vodních sportů nebo odpočinku v bazénu na vlastní zahradě.

Kompresory na oslavě

Také v potravinářství se setkáte s kompresory. Kromě profi výrobních provozů mohou velmi přínosně posloužit též na vaší soukromé zahradní oslavě. Kompresory totiž slouží i k tlakování sudového piva.