Jak správně vyčistit fasádu domu?

Nevíte si rady s fasádou, která už dávno nevypadá jako v době, kdy barva na jejím povrchu ještě voněla novotou? Proces špinění je naprosto přirozený, ale stejně tak by mělo být přirozené i pravidelné mytí a čas od času i hloubkové čištění. Což v praxi není tak snadné, jak se možná na první pohled jeví.

Budete muset pečlivě zvolit vhodné přípravky, prostředky a postup – jinak hrozí, že nešetrným a neodborným zásahem porušíte strukturu materiálu a negativně ovlivníte jeho izolační vlastnosti. Samozřejmě se však můžete obrátit na specializovanou firmu a s rukama založenýma za zády pozorovat, jak se vašemu domu navrací původní vzhled.

Průběh čištění fasády

Čištění fasád domů je vždy komplexní proces, který začíná specifikací problémů. Měli byste si ujasnit, proč chcete fasádu vyčistit a o jaký typ nečistot půjde. S tím vám rádi pomohou odborníci. Přijedou až na místo, situaci zhodnotí a navrhnou optimální postup.

Po definování postupu technik vyčistí vzorek povrchu, na základě kterého se rozhodnete, zda máte o kompletní vyčištění fasády zájem či nikoliv. V případě profesionálů s bohatými zkušenostmi však není důvod k obavám. Odstraní jakékoliv nečistoty, a to včetně barvy ze spreje i jiné nečistoty, které mají tendenci pronikat do podkladu, a běžnými čističi se jich zbavit nelze.

Čištění fasády má obvykle následující průběh – technici používají vysokotlaký proud vody a poté aplikují vhodné čisticí prostředky. Při odstranění graffiti nachází uplatnění pískování (tryskání abraziva).

Jak často fasádu čistit?

Podle odborníků by periodicita čištění neměla být kratší než 5 až 8 let. Zateplené fasády je vhodné čistit ještě častěji, v rozmezí 2 až 5 let. Pokud se vám doporučené intervaly jeví jako příliš krátké, vězte, že pravidelnou údržbou naopak ušetříte. Vaše fasáda bude fungovat, jak má a vydrží v dobrém stavu po mnoho let.

Další zajímavé informace o čištění fasád najdete na www.ars.cz.