Dostupné bydlení pro mladé rodiny

Stále více mladých párů, které by rády založily rodinu, nebo již rodinu mají, musí řešit otázku bydlení. Bohužel však pořízení vlastního bytu je pro většinu z nich nedostupným snem. Stále se zvyšující ceny na trhu s nemovitostmi, spolu se zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték, činí pořízení vlastního bydleni nedosažitelným. Mladí lidé nemají většinou tolik naspořeno a ani jejich platy nebývají většinou takové, aby dosáhli na hypotéku. Pro většinu z nich je tak jediným řešením drahé nájemní bydlení.

Státní půjčka na bydlení

Naštěstí se však začíná blýskat na lepší časy. Od loňského roku poskytuje Státní fond rozvoje bydlení zvýhodněné půjčky, určené právě mladým rodinám, které si tak mohou pořídit své první bydlení, nebo v případě, že nějaký starší byt vlastní, mohou si jej za peníze z půjčky rekonstruovat. Se získáním půjčky, rekonstrukcí či s výstavbou domu na klíč vám pomůže například společnost LBCC Holding a.s. https://www.smartinvestsolution.com/, která se zabývá financováním a výstavbou.

Jaké jsou podmínky pro získání půjčky?

Aby mohl pár získat zvýhodněnou půjčku na dostupné bydlení od Státního fondu rozvoje bydlení, musí splnit několik podmínek. V době, kdy je žádost o půjčku podávána, musí být alespoň jeden z manželského páru mladší než 36 let. Kromě manželských párů mohou zvýhodněnou půjčku získat i osoby, které trvale pečují o dítě do patnácti let. Pro tyto osoby však platí stejná podmínka jako pro manželské páry, to znamená maximální věk 36 let. Pokud žadatelé splní tyto podmínky, mohou získat až dva miliony korun na nákup nebo výstavbu rodinného domu, jeden milion 200 tisíc na koupi bytu a 300 tisíc na jeho rekonstrukci. U žadatelů je vyžadována také spoluúčast – půjčka může pokrýt maximálně 80 procent z ceny nemovitosti či rekonstrukce. Minimálně 20 procent si tak žadatel musí zaplatit ze svého.