Rádi byste si na své vlastní zahradě užili koupání bez chemie a zároveň uklidňující phled na vodní hladinu? Řešením obou požadavků je koupací jezírko, které se přirozeně čistí a vytváří zdravé prostředí pro ryby, obojživelníky, hmyz a vodní rostliny a samozřejmě i člověka. Samočisticí efekt je založen na vyladění prostředí v jezírku.
Jak funguje koupací jezírko?
Základem samočistícího koupacího jezírka je oddělení zóny pro koupání a pro čištění vody. Ideální je poměr ploch je 50:50. To znamená, že polovinu plochy jezírka zabírá voda a druhou polovinu rostliny, které se podílejí na čištění vody v jezírku. Regenerační zóna v jezírku slouží jako přirozený filtr a čistí vodu hned několika způsoby. A to především bakteriemi, které žijí na kořenech rostlin a přeměňují znečišťující látky na neškodné. Rostliny svými kořeny také přijímají živiny, jako například dusík nebo fosfor a tím je dostávají z vody. Nadzemními částmi rostliny také stíní vodu a tím potlačují růst řas. Přijímáním kyslíku listy pak vodu okysličují.
Jaký je rozdíl mezi koupacím jezírkem a běžným zahradním jezírkem?
Na první pohled jsou oba typy jezírek jen stěží rozeznatelné. Největší rozdíl mezi koupacím jezírkem a běžným zahradním jezírkem je v hloubce. Kromě toho je okraj koupacího jezírka navržen mělčí, abyste mohli snadněji vstoupit do vody. Okraj je také často vybaven schůdkem nebo lavičkou, aby bylo možné se pohodlně posadit na okraj vody. Rozdíl mezi běžným okrasným a koupacím jezírkem poznáte také při opravě jezírkové fólie. Ta není v hloubce totiž vůbec snadná.
Jak čistit koupací jezírko?
Jak již bylo zmíněno, jednou z velkých výhod koupacího jezírka je, že se čistí samo. To však neznamená, že nemusíte dělat vůbec nic. Abyste zajistili vysokou kvalitu vody, měli byste ji pravidelně kontrolovat a odstraňovat případné nárosty řas. To můžete provést ručně nebo pomocí speciálního vybavení, jako je kartáč na řasy. Z vodní hladiny byste také měli pravidelně odstraňovat listí a další nečistoty. Tím zabráníte zakalení vody. Před zimou je také potřeba myslet na přípravu jezírka na první mrazíky. Tím spíše, pokud v něm chováte kapry nebo jiné okrasné ryby, které v jezírku přezimují.