Volba střešní krytiny patří k nejdůležitějším rozhodnutím při stavbě i rekonstrukci domu. Ovlivňuje nejen vzhled stavby, ale také její ochranu před povětrnostními vlivy, nároky na údržbu a celkovou životnost střechy. Právě proto se vyplatí vybírat materiál podle konkrétních podmínek a ne pouze podle ceny nebo zvyklostí v okolí.
Společnost STAV-INVEST se dlouhodobě věnuje specializovanému prodeji střešních krytin a souvisejících materiálů. Nabídka je zaměřena na ověřené výrobce a sortiment vhodný jak pro rodinné domy, tak pro větší stavby. Odborné poradenství vychází z praktických zkušeností s montážemi i provozem střech v různých podmínkách.
Rozdíly mezi plechovou krytinou a střešními taškami
Při rozhodování mezi plechem a taškami hraje roli hmotnost konstrukce, sklon střechy, klimatické zatížení i očekávaná údržba. Plechová krytina se vyznačuje nižší hmotností, což umožňuje její použití i na starších krovech bez nutnosti rozsáhlých úprav. Díky tomu se často volí při rekonstrukcích. Dalším faktorem je rychlost montáže a menší zatížení nosných prvků.
Střešní tašky naopak bodují vyšší akumulací tepla a tradičním vzhledem. U novostaveb s dobře navrženým krovem mohou nabídnout dlouhou životnost a stabilitu při správné pokládce. Je však nutné počítat s vyšší hmotností a nároky na konstrukci. Rozdíly se projevují také v chování při silném větru, sněhové zátěži a hlučnosti při dešti.
Jak zvolit krytinu podle konkrétní stavby
Každý dům má jiné technické předpoklady a jiný způsob využití. U obytných podkroví je důležitá skladba střechy a práce s hlukem i teplem. U rekreačních objektů bývá rozhodující rychlost montáže a menší zásahy do původní konstrukce. Významnou roli hraje také orientace střechy, místní klimatické podmínky a dostupnost servisu.
Podrobné srovnání vlastností obou typů krytin, včetně praktických doporučení, shrnuje článek Na jakou střešní krytinu vsadit – Plech nebo střešní tašky?. Text se zaměřuje na konkrétní situace, se kterými se stavebníci setkávají při rozhodování, a pomáhá vyhnout se chybám, které se projeví až po letech užívání střechy.



