Pořizujeme nové záclony do oken: Jak si poradit s jejich rozměry?

Všechen bytový textil je čas od času nutné vyměnit za nový. Platí to také pro závěsy a záclony, jež se používají do oken. V jejich případě hrají při výběru důležitou roli rozměry.

Změřte si šířku a výšku oken

Vkusně vypadající záclony musí mít správné parametry. První zásadním krokem, který je třeba zvážit, je vhodná šířka. Před tím, než se vydáte do obchodu, případně než se rozhodnete nové záclony zakoupit v některém z tuzemských eshopů, je na místě si změřit velikost oken, do nichž záclony následně hodláte umístit.

Pokud jde o šířku, samotné záclony mají být vždy delší nežli šíře oken tak, aby je alespoň o několik málo centimetrů přesahovaly. Chcete-li mít navíc záclony zřasené, připočítejte k základní šířce ještě pár centimetrů navíc, které právě řasení zabere.

Zapomenout nesmíte ani na patřičnou délku. Za klasické záclony se považují ty, jež sahají od horní části okna až k podlaze místnosti. Proto si vezměte metr a důkladně změřte výšku od záclonové tyče až k zemi.

Alternativou, jež se rovněž v tuzemských domácnostech těší poměrně velké oblibě, jsou krátké záclony. Končí těsně pod oknem, případně jeho parapetem. Jedná se o praktické řešení třeba do oken v kuchyni a předsíni, kde často otevíráte okna a záclony k zemi by zde nebyly příliš vhodné.

Jaké druhy záclon jsou v kurzu?

Jestliže máte přehled o tom, jak velké záclony budete pořizovat, můžete se směle pustit do rozmýšlení, jaké modely zvolit. Z hlediska ceny jsou asi nejdostupnější běžné žakárové záclony z polyesteru, bavlněné varianty jsou přeci jen dražší. Dáváte-li přednost luxusnějšímu provedení, pak se třeba do obývacích pokojů či ložnic hodí voály, což jsou velmi jemné a vzdušné záclony. Zpravidla mají i různé dekorativní prvky a motivy, díky čemuž působí velmi elegantně a reprezentativně.

Moderní záclony, závěsy a další bytový textil včetně povlečení pořídíte kupříkladu v eshopu společnosti Dante.cz. Na výběr je zde mnoho velikostí a barevných provedení, takže si vybere skutečně každý.