Chov hlodavců vás nezruinuje, ani když jim dopřejete prémiové krmivo pro hlodavce

Češi zvířata milují a vedle psů a koček ještě v početnějším množství doma chovají hlodavce. Hlodavci jsou na chov nenároční a nezruinují peněženku ani u rodiny, která se potýká s napjatějším rozpočtem. Zatímco pes a kočka vás měsíčně vyjdou i na tisíc a více korun za zvíře, zejména kvůli krmivu, krmivo pro hlodavce je finančně nenáročné i v prémiové kvalitě.

Hlodavci jsou nejpočetnější skupinou savců na Zemi

Existuje přes 1800 druhů hlodavců, což je v podstatě zhruba polovina všech ostatních savců, jež na Zemi žijí. Které chováme v domácnostech nejčastěji? Obvykle křečky, myši, morčata, osmáky a králíky. Pořízení těchto zvířat je velice levné. Křečka dostane od známých i zadarmo, nebo ve zverimexu do 50 Kč. Morče pak za 80 Kč. Nejdražší položkou je pořízení klece. Zatímco křečkovi stačí malá klícka, morče, které doroste i do hmotnosti přes 1 kg, potřebuje již klec větší.

Překvapivě největší problém je s pořízením klece pro osmáka. Přestože je poměrně malý, je velice náročný na pohyb. Obvykle potřebuje do klece umístit kolotoč a mít i dostatečný prostor na běhání po podestách. Osmáci by navíc měli být vždy alespoň dva, protože je pro ně přirozené žít ve skupinách. Osmák Degu patří mezi nejvíce hlodající malé zvířata, a tak plastová klec rozhodně nevydrží ani pár hodin. Potřebujete kovovou, kde i spodní miska je z kovu nebo ze skla. Proto je na finance nejnáročnější.

Velké oblibě se těší morče

Morče domácí (Cavia aperea porcellus) řadíme mezi větší hlodavce a patří tradičně mezi nejoblíbenější hlodavce jako domácí mazlíčky. Možná vás překvapí, že původní indián chovali morčata jako zdroj masa i kožešiny. Současně však už pro ně byla často domácími mazlíčky, ale také obětními zvířaty. V 16. století se morčata z Jižní Ameriky přivezla do Evropy a stala se zábavou pro bohaté, zejména v Anglii. Dnes je morče velice oblíbeným „prvním“ domácím mazlíčkem pro děti. Je nenáročné na péči, snadno se ochočí, je krotké a neútočí. Délka života morčete je závislá především na vhodné potravě. Běžně se v zajetí dožívá 4 až 8 let.

Pořiďte svému morčeti prémiové krmivo

Morče je vhodné krmit dvakrát denně a během celého dne mu zajistit přísun čerstvé vody, nejlépe z napáječky. Důležitou potravou pro morče je kvalitní seno. To by mělo mít k dispozici neustále. Důležitou složkou potravy je i zelenina. Naopak ovoce, zejména to bohaté na cukry, jako jsou jablka, hrušky apod., by mělo dostávat pouze minimálně. Brambory, cibule, pórek a česnek jsou pro morče nevhodné. Stejně tak jako různé piškoty či jiné sladkosti. Morče miluje mlíčí, ale pozor na různé jedovaté rostliny – třeba na pryskyřník.

Ideálním krmením, které má správně vyvážené nutriční hodnoty a nehrozí žádná dietní chyba, je profesionální granulované krmivo. Takové dodává značka Energys Hobby. Krmivo pro hlodavce morče Premium C je kompletní krmivo s nízkou prašností a s přidaným vitaminem C. Hodí se rovněž pro velkochovy morčat. Dodává se v profi balení po 25 kg. Zajišťuje dobrou kondici a zdraví morčat, hezkou srst a celkovou vitalitu zvířete.