Jak správně zazimovat kolo

Nechceme malovat čerta na zeď, ale období, kdy se budete muset vzdát jízdy na kole, se pomalu blíží. Tedy pokud nejste zvyklí jezdit celoročně. Kolu odpočinek prospěje, avšak ne tehdy, když ho jen bez starostí zavřete do garáže.

Jestliže kolo pouze zavřete do sklepa nebo garáže a necháte ho v takovém stavu až do jara, možná se pak setkáte s nemilými překvapeními. Pod bahnem materiál trpí a může rezavět, z čehož za pár měsíců určitě nebudete moc nadšení. Takže co vás na podzim čeká?

Základem je dokonalá očista

Přichystejte si kyblík s vodou, čisticí prostředek, jeden mokrý hadr, druhý suchý a třetí na extra špinavá místa (řetěz). Vyčistěte nejen rám, ale také přehazovačku a řetěz. S tím vám pomůže třeba starý kartáček na zuby.

Pak se přesuňte ke kolům

Je na čase vyměnit prasklé duše a prsty projet boky plášťů, abyste objevili případné trhlinky. Zkontrolujte také ventilek, očistěte jej, případně upgradujte na svítící ventilek. Tato vychytávka je poměrně novinkou, avšak mnoho cyklistů si ji oblíbilo. Svítící ventilek od Altima.cz našroubujete na ten stávající a on, kdykoliv se rozjedete, začne svítit. Je to perfektní bezpečností prvek. A když už mluvíme o bezpečnosti…

Zajistěte vybavení na další rok

Zkontrolujte, zda máte ještě dobré brzdové destičky, případně zavzpomínejte, kdy jste naposledy měnili brzdovou kapalinu, nebo ji nechali odvzdušnit. Vyzkoušejte přehazovačku na všech stupních, zda někde nedrhne. Prohlédněte si, jestli vám drží odrazky (bývají na šlapátkách nebo v kolech). Máte také přední a zadní světlo? Bezpečnostní prvky nepodceňujte a jejich nákup neodkládejte. Jaro tu bude brzy, a až přijde, rozhodně nebudete chtít řešit, co všechno vám na kole chybí. Pouze dofouknete kola, namažete řetěz a vydáte se znovu do akce. Nepodceníte-li zimní přípravu, vše bude bez problémů fungovat.

A ještě jeden tip na závěr. Kolo byste měli dát na suché místo, kde nemrzne (sklep, garáž). Balkon vhodný není.