Kde se podívat do katastrální mapy?

Chcete kupovat dům či pozemek a rádi byste se ujistili, že vám jeho majitel o ničem nelže? Rádi byste se podívali, jestli už váš známý ten pozemek koupil, nebo ne? Chcete zjistit sousední parcely? Ať už vás zajímá jakákoliv z těchto informací, najdete ji v katastru nemovitostí.

Katastr nemovitostí je v Česku veřejný seznam evidující parcely, budovy, jednotky, cenové údaje, listiny, vlastnická a věcná práva. Vznikl už 1.1.1993, v dnešní online době se do něj ovšem dá nahlížet také přes internet.

Nahlížení do KN vs. výpis z KN

Do katastru nemovitostí se dostanete na adrese nahlizenidokn.cuzk.cz v libovolném webovém prohlížeči. Pokud znáte parcelní číslo, najdete konkrétní parcelu přímo dle čísla. Jestliže neznáte, použijete mapu a parcelu si dohledáte. V katastru online dohledáte všechny běžně potřebné údaje.

Pro prodej, koupi, zástavu a další formální náležitosti ovšem budete potřebovat tzv. výpis z katastru nemovitostí, který je vždy zpoplatněn. Můžete si ho objednat online, v detailu nemovitosti v horní části vidíte tlačítko košíku. Případně ho získáte na katastrálním pracovišti či na Czech POINTu.

Nahlížení do rozšířeného KN

Věděli jste ovšem, že existuje také rozšířená katastrální mapa? V ní kromě základních údajů najdete i informace o znečištění ovzduší, blízkosti vodních zdrojů, typu půdy, vzdálenosti různých služeb apod.

Rozšířený katastr nemovitostí najdete také online, tentokrát na adrese GeoPas.cz. Vyhledáváte v něm úplně stejně, tedy buď dle parcelního čísla, nebo přímo na mapě. Veškeré zobrazené údaje pochází z veřejně dostupných zdrojů. Tvůrci GeoPas.cz je pouze pospojovali tak, aby dávaly smysl, a vytvořili z nich také zajímavé grafy. Kromě jednotlivých parcel si lze samostatně zobrazit i katastry, třeba Žďár u Hradiště, obce, kraje, okresy a adresy. Vyzkoušejte to sami!