Pár rad k výběru nábytku do dětského pokoje

Vybírat nábytek do dětského pokoje a k sobě do ložnice, to rozhodně není to samé. Do popředí se dostávají zcela jiné argumenty. Co je tedy při výběru dětského nábytku nejdůležitější?

Bezpečnost vždy na prvním místě

Hned zpočátku si pojďme říct, že klíčovou roli hraje fakt, pro jak staré dítě nábytek vybíráte. Čím mladší je, tím více musíte myslet na to, aby byl bezpečný. Naprosto vyloučené jsou jakékoliv ostré hrany a velmi malé části. Z hlediska bezpečnosti je výhodný dřevěný masiv, připravte se však na to, že patří k těm dražším materiálům. Ten je pevný, dostatečně stabilní a zdravotně nezávadný. I různé náhražky dřeva však dnes lze považovat za maximálně bezpečné, pokud si ověříte, že splňují veškeré bezpečnostní normy, které musí, není třeba se ničeho obávat.

Dětský nábytek by měl být obecně stabilní, pokud ho lze připevnit, ať už ke zdi či podlaze, udělejte to. Při vybírání poliček dbejte na to, aby šly co nejvíce ukotvit ke zdi. Hodí se pořídit i zpomalené zavírání skříněk a šuplíků, minimalizujete tím riziko nepříjemného přiskřípnutí prstů.

Dětem se jejich pokojíček musí líbit

To, jak moc je ale jejich nábytek bezpečný, děti příliš nezajímá. Musíte je zaujmout jeho vzhledem. Zapomeňte tak na unylé, nevýrazné barvy a nebojte se experimentovat s veselými, světlými a výraznými odstíny. U těch nejmladších platí, že čím více podnětů mají, tím lépe, pomůže jim to rozvíjet rozlišovací schopnosti.

Děti samotné často ocení, když se v pokojíčku objeví ať už nábytek, nebo dekorace s podobiznami jejich oblíbených pohádkových, seriálových a filmových postaviček nebo jiných idolů. Ozvláštnit dětský pokoj můžete i vyvýšenou postelí se skluzavkou či třeba postelí v podobě auta.

Pozor na kvalitu jednotlivých kusů nábytku

Velký problém při zařizování dětského pokoje je velmi rychlý růst dětí. Koupíte jim stůl a za rok je nepoužitelný, protože je příliš nízký. Řešení nabízí tzv. rostoucí nábytek do dětského pokoje. Výškově nastavitelné stoly, židle nebo i postele tak rostou s dětmi.

Při výběru židle a postele musíte být zvláště opatrní, pořiďte raději kvalitní matraci a ergonomickou židli, nechcete přeci svým dětem kazit zdraví už od útlého věku.