Jaká technická kritéria jsou důležitá pro výběr perlátoru?

Při výběru perlátoru stačí většině lidí informace o tom, že s perlátorem budou šetřit vodu. Existují ale i tací, kteří potřebují do detailu chápat, jak takové zařízení funguje a jak ho mohou nejlépe využít. Pokud mezi ně patříte, pak budete určitě nadšení z technických tipů na zodpovědný výběr perlátoru. Co tedy zohlednit při jeho výběru a na co si dát naopak pozor?

Základní technická kritéria

Mezi technická kritéria, která je třeba zohlednit při výběru perlátoru, patří závit, průměr, barva nastavitelný průtok. Perlátor by měl být také kompatibilní s vaším kohoutkem, aby se snadno instaloval. Závity perlátoru by měly odpovídat závitům vašeho kohoutku, to znamená, že byste si dopředu měli zjistit, jestli potřebujete perlátor s vnitřním nebo vnějším závitem. Perlátor by měl mít také správný průměr pro vaši baterii. Pokud je příliš velký nebo příliš malý, budete mít problém s jeho správným uchycením a nakonec budete zbytečně plýtvat vodou. Nejčastěji se můžete setkat s vnitřním závitem o průměru 22 mm nebo vnějším s 24 mm.

Něco málo estetiky

Perlátor by měl mít také správnou barvu odpovídající dekoru vaší kuchyně a baterie. Nemusíte tak nutně pořizovat pouze stříbrný perlátor. Koupíte i perlátor ve zlaté nebo černé. K dispozici je však také široká škála stylů a barev, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Je možné perlátor nastavit?

V neposlední řadě je důležité zjistit, zda má perlátor nastavitelný průtok. To znamená, že umožňuje nastavit tlak vody a průtok v závislosti na vašich potřebách. Tímto způsobem můžete ušetřit více vody a energie, a zároveň si užít pohodlné sprchování. Ano, čtete dobře. Perlátor můžete nainstalovat také mezi vodovodní baterii a sprchovou hadici. A právě v tomto případě oceníte možnost kontrolovat průtok vody perlátorem. Pokud totiž nebude proud vody ze sprchy dostatečně silný, demontovat celé zařízení by bylo poměrně problematické. Horní hranice průtoku vody se u většiny perlátorů pohybuje okolo 15 litrů za minutu, ta spodní je pak zhruba na polovině. Regulace průtoku se pak často řeší s využitím gumiček, které zakoupíte spolu s perlátorem.