Jak čistič odpadů může pomoci v boji proti bakteriím a nečistotám

Mnozí z nás si nikdy nepředstavili, co všechno ukrývají odpadní trubky v našich domácnostech a otázka, jak vyčistit odpad, pro ně zůstává bez odpovědi. Možná je to tak vlastně dobře, protože to množství bakterií a špíny si je v podstatě téměř nemožné reálně představit. Přesto si občas musíme připomenout, že ony neviditelné části našeho domu schované za kachličkami koupelen a dřezem kuchyňské linky tady zkrátka jsou, žijí si svým životem a my bychom jim alespoň někdy měli věnovat pozornost a vyčistit je.

Co se stane, když odpad pravidelně nečistíme?

Scénářů je hned několik a ten nejčastější a nejakutnější je, že se odpadní trubky ucpou tak dokonale, že nám zcela přestane odtékat vody z vany, umyvadla nebo třeba kuchyňského dřezu. Ucpaný odpad je ale jen jedním z možných problémů. Problematický může být také nepříjemný zápach, který se z trvale nečištěných trubek může linout.

Co způsobuje ucpání odpadu?

V koupelně to bývá nejčastěji splachování nevhodného materiálu do výlevky. Typické jsou ostříhané vlasy či oholené fousy, velmi znečištěná voda po mytí podlahy nebo zbytky nevhodných kosmetických přípravků. V kuchyni jsou původcem ucpání zbytky jídla a mastnota. Občas dojde i na ucpání toalet z důvodu vhazování hygienických pomůcek, které místo do toaletní mísy patří do odpadkového koše. Zjistěte si taky, jak odstranit vodní kámen, protože i usazeniny vodního kamene mohou být původcem neprůchodného odpadu.

Jak odpady čistit?

S některými nečistotami si snadno a rychle pomůžete sami za pomoci běžně dostupných čističů odpadů. Pokud ale vznikne uvnitř trubek opravdu velký špunt například z pravidelně vylévané mastnoty, může se stát, že už si se situací poradí jen zkušený instalatér. Nechat si ale rozkopat půl bytu kvůli ucpané trubce, je ten nejhorší možný a všemi nenáviděný scénář. Přitom stačí být jen pečlivý a hlídat si pravidelné čištění odpadu.

Jak se zbavit bakterií v odpadech?

Většina z nás se chce při úklidu zbavit také bakterií a nechtěných mikroorganismů. Začít ale musíme právě v odpadních trubkách, protože odtud se nečistoty a bakterie mohou šířit dál. Při kvalitním úklidu nestačí spláchnout dřez horkou vodou, ale je potřeba zapůsobit právě v odpadu. Až potom se pusťte do leštění dřezů, zrcadel a poliček. Nezapomeňte ale, že po každém čištění musíte pečlivě omýt veškeré povrchy, aby se látka nedostala do styku s kůží nebo sliznicemi.