Čeká Prahu nedostatek nových bytů?

Máte zájem o nový byt v Praze? Na prodeji se i letos podepíše příznivý vývoj ekonomiky, ale na druhou stranu zájemci negativně pocítí nedostatek nově povolených bytů. Další špatná zpráva souvisí s hypotékami, které již nejsou tak dostupné a výhodné jako v minulých letech. Zatímco v roce 2016 developeři nasadili svižné tempo, současná situace tak rychlé výstavbě nenahrává.

Podle odhadů se letos v metropoli prodá maximálně 6 500 bytů, a to v lepším případě. Oproti loňskému roku je na tom hůře také prodej domů v Praze. Za situací, do které se realitní trh pozvolna dostává, je další očekávaný růst cen.

Volné byty ke koupi v Praze jsou například v rámci projektu Malý háj

Nově schválený strategický plán Prahy počítá do roku 2030 s až 160 tisíci přistěhovalci. Při kalkulaci s 2,1 obyvateli na pražskou domácnost to znamená, že by mělo ročně vzniknout pět až šest tisíc nových bytů. Takovým tempem jich však v metropoli nepřibývá. Nové developerské projekty v Praze vznikají mnohem pomaleji. Za poslední tři kvartály roku 2016 přibylo jen 3000 nových bytů.

Přestože se na první pohled nabídka nových bytů jeví jako široká, není to zcela pravda. S ohledem na až 20% nárůst cen se nemalá část bytových jednotek dostala mimo finanční možnosti průměrně příjmových domácností. Reálná nabídka je tak mnohem menší. Co nabídnout mají především známí developeři jako Finep (www.finep.cz).

Oblíbený projekt Prosek Park od developera FINEP

Dalším nepříznivým faktorem je stagnace nových stavebních povolení. Developeři postupně čerpají povolení, které získali v minulosti, ale už se nesetkávají s tak vřelým přístupem úředníků. Pokud se situace nezmění, ceny nemovitostí opět porostou.

Jak se bude trend vyvíjet, ukáže čas. Některé optimistické studie počítají s tím, že se do pěti let na trhu objeví přes 23 000 bytů. Praha má ve srovnání s ostatními světovými metropolemi dostatek místa pro další obyvatele. Jen pro srovnání – zatímco v Barceloně žije 158 lidí na hektar, v Praze pouze 25.