Jak na zahradnické práce a vertikutace

Práce na zahradě je pro mnoho lidí koníčkem, při kterém mohou relaxovat. Manuální práce je pro ně zábavou, která navíc přináší užitek v podobě vlastní vypěstované zeleniny, ovoce nebo v podobě okrasné zahrady. Některé činnosti však vyžadují odborný přístup a potřebnou mechanizaci. Patrně nejvíce to platí pro vertikutaci travnatých ploch. Firma RD servis nabízí provedení vertikutace pro fyzické i právnické osoby, stejně tak ale i zahradnické práce Olomouc a v okolí.

V čem spočívá vertikutace

Při vertikutaci travnatých ploch je třeba postupovat odborně, jinak by mohlo dojít ke škodám, které by majitel napravoval dlouhou dobu. V podstatě se jedná o prořezávání zatravněné plochy, což je nutné zejména na hodně frekventovaných, sešlapaných a zdupaných plochách. Díky častému používání, chození a běhání se na těchto plochách začne tvořit nepropustná vrstva zasahující mnohdy do několikacentimetrové hloubky. Z tohoto důvodu se pak do půdy nedostává vláha a živiny, což vede k postupnému usychání trávy, místo které se prosazují houževnaté plevely, plísně a mechy. Proto je třeba takovou plochu prořezat a provzdušnit, aby se do vzniklých spár snáze dostala dešťová voda či umělá závlaha spolu s potřebnými živinami.

Jak a kdy se vertikutace provádí

Používá se k tomu speciální stroj zvaný vertikutátor, který se podobá travní sekačce. Na rozdíl od ní však nemá rotující nůž, který seká trávu, ale válec s vertikutačními noži a pružinkami. Nože mají za úkol nařezat ztvrdlou půdu a pružiny následně z povrchu vyhrabou všechny nečistoty. Pak stačí pouze plochy zavlažit a zapravit do půdy potřebné živiny v podobě travního hnojiva.

Na běžných travnatých plochách stačí interval jednou za rok, nejlépe na podzim, u hodně poničených ploch je optimální provádět vertikutaci na jaře a na podzim. První dojem po vertikutaci je, že trávník je zničený. Ovšem následným přihnojením a dosetím travního semene se trávník posílí a zahustí, takže bude kvalitnější než před tím.