Zapomeňte na umělá a vodnatá rajčata ze supermarketů a vypěstujte si vlastní plody, kterým neodoláte. Domácí pěstování rajčat není nic složitého, poradíme vám, jak na to, abyste to zvládli také.
Hned ze začátku je důležité vědět, že rajčata patří mezi teplomilné rostliny a mráz jim nedělá dobře. Nejlépe se jim proto povede v půdě vyhřáté alespoň na 10 stupňů Celsia. Jejich výsadba se obecně doporučuje až po 14. květnu.
Na balkoně se bude dařit keříčkovým rajčatům
Pěstování rajčat se liší podle toho, zda je plánujete vysadit na zahradě anebo v nádobách na balkoně. Začíná to výběrem správného druhu rajčat. Ne všechna se totiž hodí na pěstování v nádobě, na balkoně vám nejlépe porostou rajčata keříčková. Nedosahují totiž takového vzrůstu a nepotřebují oporu pro svůj růst.
Kvalitní zemina je základ
Při výsadbě pamatujte na to, abyste vybrali kvalitní zeminu. Ta je základem pro dobrý růst a chuť rajčátek. Zatímco na záhonku si rajčata vytvoří kořenový systém podle své potřeby, v květináči je limituje prostor. Je proto potřeba, aby i při pěstování na balkoně rajčátka získala všechny důležité živiny. Dostatečný prostor zajistí nádoby s průměrem alespoň 30 cm.
Jak už jsme zmiňovali, rajčata jsou teplomilné rostliny, pro jejich pěstování jsou proto ideální balkony, které směřují na jih nebo západ. Jedině tak získají rajčátka dostatek sluníčka. Kromě něj vyžadují pro svůj růst hodně vody a živin. Zapomínat byste neměli ani na hnojiva, využít můžete například krystalon nebo obyčejný cererit.
Braňte rajčata před plísněmi a škůdci
Zejména na plíseň jsou rajčátka velmi citlivá, při pěstování byste ji proto neměli podcenit. Při zalévání se vyhněte listům a vodu lijte pouze na kořeny. Listy by měly zůstávat suché, na těch mokrých se snadno vytvoří plísně. Pokud se některé spodní listy dotýkají země, odstraňte je, aby nenakazily rajčata nějakou chorobou.
Abyste rajčátka uchránili před plísní bramborovou, nepěstujte je v blízkosti brambor, lilku a dalších lilkovitých rostlin. Proti plísni můžete použít fungicidy jako je Ortiva, Acrobat MZ WG, Champion, Kocide, Dithane nebo Kuprikol. Posloužit vám mohou ale i přírodní pomocníci z bylin.
Před virózami a škůdci ochráníte rajčata pomocí insekticidů, jako je přípravek Mospilan nebo Calipso. Pokud chcete mít jistotu, že se škůdcům a chorobám vyhnete úplně, můžete rajčata pěstovat indoor. Sterilní prostředí hydroponických systémů totiž výrazně redukuje výskyt chorob a škůdců, a není tím pádem nutné používat pesticidy.
Jak vidíte, na domácím pěstování rajčat není nic složitého. Stačí dodržet několik základních pravidel a odměnou vám budou krásně rostlé a hlavně chutné plody.