Toužíte po terase, ale nevíte, z čeho ji postavit?

Máte-li šikovné ruce a kreativního ducha, bez větších problému realizujete terasu i bez pomoci odborníků. Ještě před tím, než se pustíte do práce, však musíte důkladně promyslet umístění a výběr vhodného materiálu.

Pohodlná terasa vám umožní relaxovat v bezprostřední blízkosti přírody. Měla by navazovat na obytný prostor vašeho příbytku, a proto je vhodné ji zakomponovat již do projektu. Ale není důvod k panice, pokud váš dům již stojí. Vyberte pro ni slunné místo, kde budete chráněni před větrným či deštivým počasím i ruchem z okolí. Neváhejte s pořízením markýzy – díky ní si budete užívat pobyt na čerstvém vzduchu i navzdory nepřízni počasí.

A teď to hlavní. Z čeho terasu vyrobit? Zeptali jsme se odborníků z pražských stavebnin HAMAX.

Konstrukce a krycí vrstvy

Způsobů, jak postavit terasu, je samozřejmě více. Přesto byste si měli dát pozor především na dostatečnou hloubku výkopu, kvalitní zhutnění dna a přiměřený sklon (kvůli odvodu vody). Krycí vrstva závisí na finální pohledové ploše. Dlažba se pokládá na cementovou maltu nebo písek, dřevo a kompozitní materiály pak volně na pevný betonový podklad.

Toužíte po originalitě?

Chcete-li mít terasu, kterou vám budou sousedé závidět, zvažte použití cihel. Jedinečná dlažba charakteristické červené barvy odolá výkyvům počasí a mechanickému opotřebení. Navíc má minimální nasákavost (cca 3 – 6 %).

Velmi dobře však působí také solidně vyhlížející přírodní kámen. Není nejlevnější, ale patří k nejtrvanlivějším materiálům vůbec. Unikátnost umocníte nepravidelnými vzory a rozličnými formáty.

Odborníci z firmy HAMAX – stavebniny Praha připomínají, že za pozornost stojí také moderní kompozitní materiály imitující dřevo. Vypadají dobře na pohled, jsou stálobarevné, vysoce odolné a snadno čistitelné. Velkou výhodou je, že při chůzi naboso nehrozí poranění třískou.