Pokud chce člověk zvýšit cenu pozemku, nejjednodušším způsobem, jak toho docílit, je vybudování terasy.
Jedná se o typickou zahradní konstrukci, která může být z celé řady materiálů, nicméně asi tím nejideálnějším a zároveň nejpopulárnějším je stále dřevo. A to i přes jeho některé nedostatky.
Výhody i nevýhody
Dřevo je po vizuální stránce skutečně krásný materiál. Jednotlivé odrůdy mají celou řadu odstínů, a tudíž je z čeho vybírat. Na zahradě jakákoliv konstrukce ze dřeva prostě vypadá výborně. A je docela jedno, jestli jde o zenovou zahradu moderního střihu nebo trochu zanedbanou českou klasiku.
Dřevo sice vypadá hezky, nicméně pouze to nestačí. Pozitivní na něm je rovněž jeho schopnost absorbovat, respektive předávat teplo. Zatímco kámen a beton jsou takřka vždy studené a působí dost neosobně, po dřevu je možné chodit naboso, aniž by se člověk musel bát prochladnutí.
Samozřejmě není vše jen dokonalé. Dřevěné terasy často trpí, jelikož jsou buďto špatně postavené, nebo je nikdo neošetřuje. Proto je potřeba držet se při jejich stavbě zavedených postupů a používat kvalitní nástroje, potažmo ochranné laky.
Stavba
Stavba menší terasy nemusí být vůbec náročná, a to ani ve svažitém terénu. Stačí mít k dispozici dostatečné množství rektifikačních terčů, díky kterým je možné prkna položit rovně.
Aby terasa nepodléhala zkáze ve formě hniloby, je vhodné při jejím budování použít distanční podložky. Ty umožní zlepšenou ventilaci a tím také schnutí i na těžce přístupných místech.
Také je dobré používat kvalitní nerezové vruty, které něco vydrží. Sbíjení terasových prken klasicky hřebíky se dnes již tolik nedělá. Vruty dokáží jednotlivé konstrukční prvky držet daleko pevněji.
Všechny výše popsané nástroje a mnoho dalších je možné koupit například v obchodě Gardina.cz, kde mají výborné věci za dobré ceny.