Jak správně pečovat o orchideje

Orchideje jsou královnami květin, to asi všichni víme. Některé druhy orchidejí jsou i součástí naší přírody, ovšem ty se do domácí pěstování nehodí, jde většinou o bahenní rostliny nebo rostliny potřebující specifickou půdu a podnebí, což jim asi těžko doma poskytneme.

orchid-1633579_960_720Navíc jsou naše orchideje většinou zákonem chráněné. Ale jinak orchideje bez problémů koupíme v naší obchodní síti, mnohdy i v supermarketech. Jak ale budou naše orchideje potom prospívat, záleží již čistě na nás.

Základy péče o orchideje

Orchidejí je mnoho druhů, proto bychom se měli informovat při koupi, o jaký druh je a zda nepotřebuje nějakou zvláštní péči. Jinak se totiž dá říci, že na orchideje jsou podobné požadavky, jako na péči pro většinu nenáročných pokojových rostlin. A základními pravidly jsou světlé místo bez přímého slunečního svitu, teplota mírně nad 20 °C, hnojení. Jednou za dva roky je třeba orchidej přesadit.

 

Péče o orchideje po odkvětu

Když rostlina přestane kvést, je potřeba odstřihnout květní stvol asi centimetr nad druhým či třetím očkem odspodu. Pak je totiž možnost, že za dobu kolem měsíce nám vyroste další květní stvol. Ten však již bude kvést méně bohatě.

Přesazování orchidejí

orchid-1453777_960_720Jak jsme se již zmínili, po dvou letech se vždy doporučuje orchidej přesadit, a to na jaře. Dělá se to tak, že se orchidej opatrně vyjme, odstraní se zemina a zastřihnou suché odumřelé kořeny. Orchidej se pak znovu vsadí do speciálního substrátu pro orchideje, případně do kypré prohnojené hlíny. Při přesazení se doporučuje odstřihnout stvoly s květy, které ve váze ještě dlouho vydrží a rostlina bude mít více síly na znovu zakořenění.

Hnojení orchidejí

Zmínili jsme hnojení při přesazování orchideje jsou v jádru velmi skromné rostliny, které si berou živiny i z vody, samozřejmě i kořeny ze substrátu nebo hlíny. Jde především o dusík, draslík a fosfor a další stopové prvky bór, mangan nebo zinek. Ty můžeme orchidejím podávat ve specializovaném hnojivu, které zakoupíme v odborných prodejnách. Na otázku, jak často hnojit, se doporučuje do každé třetí zálivky přidat hnojivo. V období růstu můžeme častěji, v době vegetačního klidu raději nehnojit.

Zalévání orchidejí

Zalévat bychom měli tak, aby hlína nebyla vysloveně suchá. Měli bychom ji udržovat navlhlou, proto nikdy nepřelévat a nenechávat vodu v misce nebo v obalovém květináči. Přesto na otázku, jak často zalévat, není jednoznačná odpověď. Orchideje jsou různé, nemají stále stejné podmínky, substrát je různě starý atd. Řiďte se proto zdravým rozumem a někdy zjistíte, že i pro orchideje platí stejné pořekadlo jako o sedlákovi a bramborách.