Rekuperace a klimatizace: Kombinace k efektivnímu větrání

Kombinace rekuperace a klimatizace může přinést výborné výsledky. Dá se použít v zimě i v létě. Více o celoročním efektivním větrání naleznete v článku.

Praha, Pardubice, Hradec Králové, Brno. Nezáleží, jestli žijete v nejzazším cípu České republiky, nebo v jejím srdci. Jakmile přijde léto, dostihnou vás ukrutná vedra mnohdy dosahující až ke 40 stupňům. Proto není od věci se na tyto teploty připravit. Mít v záloze systém, který přijde vhod i v zimě. Pomocnou ruku vám poskytne rekuperace. Hradec Králové a jeho občané díky ní mohou volně dýchat v jakémkoliv počasí.

Jak funguje rekuperace?

Tento systém využívá odpadní vzduch i ten venkovní. V útrobách této „kouzelné krabičky“ dojde k nasátí venkovního i vnitřního vzduchu. Teplo z toho vnitřního ohřeje ten venkovní. Takto smíšený vzduch se dostane do vaší místnosti skrze rekuperační jednotky. Hradec Králové tak poskytne čistý vzduch, který se smísením ohřeje na optimální teplotu.

Technologie není vhodná jen jako rekuperace do bytu. Hradec Králové má v obchodním rejstříku zapsáno jako sídlo spousta firem. Mezi ně patří i takové, jejichž vnitřní podmínky by byly bez větrání nesnesitelné. A to zejména kvůli pachům. Nemějte strach. Pachy se rozhodně nepřimíchají během rekuperace vzduchu. Hradec Králové poskytne systému čistý vzduch. Ten „špinavý“ je odveden a odfiltrován. K ohřevu toho čistého se tak využije pouze teplo.

TIP: Zvyšte komfort pobytu ve vaší domácnosti a ušetřete za energie s jednotkami řízeného větrání.  

Pomůže i během léta?

Pokud jste pozorně přečetli předchozí odstavce, možná si teď myslíte, že se tato technologie hodí pouze pro zimní měsíce. Opravdu tak funguje rekuperace do domu? Hradec Králové a jeho obyvatelé ji dozajista využijí i v zimě. K tomu, aby se ze systému stal multifunkční pomocník, je ale potřeba klimatizace. Hradec Králové během horkého léta poskytne teplý vzduch, klimatizace zase ten studený. Oba se smísí a vznikne z toho příjemně teplá kombinace.

Než si ale budete moct užívat skvělého podnebí během léta, musíte vybrat správnou klimatizaci. Jak na to? Základem je rozloha vašeho příbytku. Od tohoto čísla se pak odvíjí cena:

  • Klimatizace do bytu – Hradec Králové, ostatně jako každé větší město, disponuje převážně bytovými jednotkami. Pokud v některé z nich bydlíte, změřte její velikost. Případně změřte pokoj, do kterého chcete klimatizaci umístit. Na základě získané číslice pak vyberte dostatečně výkonný stroj.
  • Klimatizace do domu – Hradec Králové, zejména mimo centrum města, nabízí i dostatek prostoru pro rodinné domy. Jejich velikost je zpravidla vyšší než u výše zmiňovaného bytu. Chcete-li jej uchladit celý, budete potřebovat komplexní systém.