Pro koho je dřevostavba vhodná

Rádi byste bydleli v baráčku, ale nevíte, co je pro vás vhodné? Zda si vybrat klasický cihlový dům nebo zkusit moderní bydlení v dřevostavbě, které u nás nemá příliš dlouhou tradici? Máme pro vás shrnutí těch nejdůležitějších výhod a nevýhod bydlení v moderní dřevostavbě.

Hledání na internetu může být ošemetné. Diskuze jsou totiž plné zarytých odpůrců, ale i neoblomných zastánců dřevostaveb. Z toho důvodu vám nabízíme srovnání výhod a nevýhod z pohledu rodiny, která se rozhodla odejít z panelového domu a chce pohodlné bydlení za rozumné peníze, někde na okraji města.

Výhody levné dřevostavby

V prvé řadě hraje plus pro dřevostavby jejich cena. Ta je oproti jiným typům rodinných domů nižší a tím pádem i cenově dostupnější pro mladou rodinu. S financemi je spojena i další pozitivní vlastnost dřevostaveb. Tím jsou nižší náklady na vytápění. Dřevo není schopné příliš dlouho držet teplo, ale zase je rychle vytopené. Rozdíl pak hraje kvalitní tepelná izolace. Kvalitní dřevostavba se vyrovná i nízkoenergetickému domu.

Další výhodou moderních dřevostaveb, je jejich rychlá výstavba. Ta zabere několik měsíců a po smontování všech dílů, je možné se nastěhovat. Posledním argumentem proč si vybrat dřevostavbu, je její ekologický dopad. Dřevostavba zatěžuje mnohem méně životní prostředí, nevzniká při stavbě tolik odpadu a zároveň snižuje spotřebu energií při vytápění.

Nevýhody dřevostavby

Levné dřevostavby však mají i své nevýhody. Hlavním rizikem je vlhkost. Moderní dřevostavba má dokonalou izolaci a z toho důvodu, musí mít zajištěné i odvětrávání. Pokud chcete snížit náklady na stavbu dřevostavby a neinvestovat do moderních technologií, budete muset častěji větrat. Jedině tak dosáhnete minimální vlhkosti v domě. V případě investice do rekuperačního systému budete mít pohodlnější vytápění a zároveň ušetříte peníze na topení, jelikož budou minimální tepelné ztráty při větrání. Poslední nevýhodou dřevostavby je špatná zvuková izolace. Hlavně u vícepatrových domů může být mezi podlažím přenášen hluk. Tento problém lze však částečně vyřešit vhodnou podlahovou krytinou.