Kompost, základ každé zahrádky, může výrazně zvýšit kvalitu rostlin

Kvalitní kompost, nebo chemický substrát. Odpověď je jednoznačná. Jak si ho můžete vyrobit doma a kde se dá koupit? V následujících řádcích se to dozvíte.

Co můžete kompostovat?

Každý si může doma vytvořit vlastní kompost. Brno ani jiná velká nejsou výjimkou. K jeho vytvoření totiž potřebujete běžně dostupné věci. Kompostovat můžete zbytky ovoce a zeleniny včetně citrusových plodů, kávové i čajové zbytky, zbytky pečiva a skořápky z vajíček i ořechů. Dá se tedy říct, že veškeré výrobky, které mají svůj původ v přírodě, můžete do přírody také navrátit.

Kompost vytvoříte i ze zbytků ze zahrady. Vhod přijde posekaná tráva, posbírané listí a větvičky, plevel, zelenina i piliny. Jestliže budete pořádat grilovačku, popřípadě topíte dřevem, můžete všechno naházet dovnitř. O zbytek už se postará příroda.

Kde získat kompost?

Pokud se vám na zahrádce nechce pěstovat vlastní kompost, pak zaběhněte do zahradnictví. V nabídce určitě naleznete řadu substrátů. Brzy ale můžete narazit na problém v podobě jejich chemického složení. Kde tedy získat kvalitní přírodní hnojivo.

Pro obyvatele velkých měst je velký problém sehnat kvalitní kompost. Třebíč se stala sídlem řady zahradnických obchodů, spousta z nich ale spoléhá na chemické přípravky, nikoliv organický kompost. Blansko, Třebíč a Brno si ale vybrala za své působiště společnost Fertia s.r.o, výrobce ekologických a environmentálně šetrných přírodních hnojiv a substrátů.

Výroba kompostu a substrátů

Základem jejich kvalitních výrobků je kompostárna. Brno, jakožto druhé největší město Česka, poskytuje společnosti dostatek zbytků, které je možné použít k vytvoření kvalitního substrátu. To ale není jediné město, kde k výrobě kvalitních hnojiv dochází:

Kompostárna Blansko – Blansko je město vzdálené od Brna zhruba 19 km od Brna. Přírodních zbytků pro výrobu kompostu je tu dostatek.

Kompostárna Náměšť nad Oslavou – toto město to má do Brna o něco dál, o to více tovaru tak může vyprodukovat.

Kromě kvalitního kompostu tu vznikají i zahradní substráty. Brno a další města tak mají přístup k přírodním výrobkům. S jejich pomocí je totiž možné lépe a kvalitněji nasytit rostliny zasazené v záhonku. K dispozici je i mulčovací štěpka. Brno je město plné krásných parků a zahrad. A právě tam přijde tento výrobek vhod. Využít ho můžete i vy. Udrží tak optimální teplotu vašich rostlin a zkrášlí vaši zahradu.