Rozdíl mezi náklady při energetické náročnosti třídy A a G může dosáhnout až 90 procent. To už je číslo, které rozhodně není zanedbatelné. Problém ale spočívá v tom, že některé realitní kanceláře nebo soukromé inzeráty neobsahují relevantní informace o dané energetické náročnosti. Jak se v tom vyznat?
Údaj o energetické náročnosti je povinný
Údaj o tom, jaká je energetická náročnost bytu nebo domu, je v inzerátech s nemovitostmi povinno uvádět. V případě nedodržení této povinnosti hrozí realitní kanceláři, která je zodpovědná za zveřejnění inzerátu, pokuta až 100 000 korun. I přesto se ale objevují inzeráty, kde tento údaj není uveden nebo je bez bližšího přezkoumání uvedena kategorie G (tedy vysoce nehospodárná). Protože pokud nemá realitní kancelář v ruce skutečné údaje, volí horší variantu, což klienti v mnoha případech vůbec neřeší.
Když si nejste jisti, ptejte se, dokud to jde
Pokud zvažujete nákup nemovitosti v Plzni, pečlivě si zjistěte, jaká je skutečná energetická náročnost budovy. Záleží totiž i na ceně dodávky energií, kdy se výsledný rozdíl může lišit i mezi jednotlivými kraji. Dobrým ukazatelem mohou být i předchozí účty za elektřinu nebo plyn. K těmto údajům však bývá obtížné se dostat a nastavené zálohy nemusí odpovídat reálné spotřebě. Vždy se proto zeptejte, jestli existují nějaké bližší informace k této problematice.
Co nejvíce správných informací v inzerátu pomůže kupujícímu i prodávajícímu
V dobrých realitních kancelářích vědí, že čím více informací připojí k inzerátu, tím větší je šance, že padne na úrodnou půdu. To zvyšuje rychlost prodeje a hlavně spokojenost klienta, který jen těžko narazí na něco, co nebylo zmíněno právě v tomto inzerátu. Ovšem s přibývajícími portály a inzertními servery se často snižuje i kvalita a přehlednost všech nabídek nemovitostí.