Nevětrejte, ale rekuperujte!

Chcete dýchat čerstvý vzduch? K tomu ušetřit až čtyřicet procent nákladů za vytápění, získat po celý rok příjemnou teplotu, zbavit se alergií? Máte možnost!

Cenově dostupné energie v současné době jsou v hledáčku zájmu většiny obyvatel Česka. Nutí je k tomu neustále vzrůstající ceny elektřiny a plynu. Nemělo by však jít primárně jen o peníze. Zajímat bychom se měli i o zdravotní aspekt vytápění. Tedy, abychom doma dýchali čerstvý vzduch. Dosáhnout obojího, tedy cenově dostupného tepla a zdravého prostředí, nám umožní správně zvolená rekuperační jednotka.

Co to je rekuperace?

Rekuperace vzduchu v podstatě je zpětné získávání energie. Vnitřní rekuperační jednotka umístěná v interiéru, ať již v domě (rekuperace do domu) či v bytě (rekuperace do bytu), zajišťuje stálý přívod čerstvého vzduchu, aniž by došlo k tepelným ztrátám, jimž se nevyhneme klasickým větráním otevřenými či přiotevřenými okny.

Jak to funguje?

Princip rekuperace je jednoduchý. Vnitřní rekuperační jednotka nasaje vzduch vydýchaný a předá ho rekuperační jednotce vnější. A ta zase na oplátku s využitím tepelné energie vydaných plynů do interiéru přivede čerstvý vzduch zvenku. Výsledkem je neustálý přísun čerstvého vzduchu, aniž bychom k větrání byli nuceni otevírat okna, a s ním související tepelné úspory.

Vybíráme rekuperační jednotku

Efektivní rekuperace ale začíná u výběru rekuperační jednotky. Ta by měla být pokud možno co nejvýkonnější, ale zase ne energeticky náročná. Například rekuperace Zehnder a Aldes (největší evropský výrobce rekuperací) při malé spotřebě slibují až 95% energetickou účinnost! To je velmi slušné. Díky unikátnímu entalpickému výměníku dokáží navíc předávat do přiváděného vzduchu nejen teplo, ale také až 73 % vlhkosti. Proto právě tyto rekuperace vzduchu do bytu a domu tak lze jednoznačně doporučit.