Naučte se zavařovat

Zavařování je jeden ze způsobů uchovávání potravin. Základním principem je konzervace vysokými teplotami. Potraviny se vloží s vhodným nálevem do sklenice, která se uzavře víčkem a ponoří na určitou dobu do horké nebo vařící vody. Díky vysokým teplotám tak dojde ke sterilizaci (zahubí se škodlivé mikroorganismy a bakterie).

Doba ponoření závisí na druhu potravin. Také je důležité počítat s tím, že teplota bude mít vliv na změknutí zavařovaných potravin. Základní vybavení pro zavařování – sklenice vhodné velikosti s víčkem, zavařovací hrnec – je dostatečně velký a většinou bývá vybaven teploměrem. Můžeme jej nahradit i větším hrncem klasickým, v němž budou sklenice celé ponořené.

Potraviny vhodné pro zavařování

apple-tree-1574325_960_720Pro zavařování jsou vhodné tyto produkty: ovoce – může být jako kompot, ale i zpracované (marmelády, džemy), zelenina – kromě druhů, které nekonzumujeme vařené (ředkvičky, salát), houby, maso, ryby, hotová jídla. Nejčastěji se zavařuje ovoce a zelenina.

Ovoce, které se chystáme zavařit, musí být čerstvé a zralé, ale ne příliš měkké. Plody důkladně omyjeme a necháme oschnout. Vykrájíme jádřince, vyloupeme pecky, odstraníme stopky. Do sklenic je vkládáme celé nebo půlené těsně k sobě, ale nestlačujeme. Přidáme nálev (cukr a voda přivedené k varu). Tvrdší druhy ovoce – hlavně hrušky, můžeme předem povařit. K některým druhům ovoce se přidává, ke zlepšení chuti, koření (skořice, hřebíček). Vkládáme mezi ovoce.

Zelenina – nejčastěji zavařujeme okurky (celé nebo řezy), zelí (krouhané nebo jemně krájené), mrkev, celer, petržel, rajčata, květák, papriky, cibuli, chřest. K těmto druhům jsou vhodné různé druhy nálevů – sladkokyselé, slané, mírně kořeněné.

Postup při zavařování

Pevně zavřeme víčko, pokud není lahev šroubovací, pomůže nám zavařovací hlava. Nezapomeneme na dno hrnce umístit drátěnou nebo plechovou izolační vložku (sklenice nesmí stát na zahřívaném dnu). Vložíme sklenice do vodní lázně v hrnci, teplota nesmí být vyšší, než ve sklenicích, a zahříváme do 100°C. Teplota by měla být dosažena do 25 minut. Tuto teplotu udržujeme po doporučenou dobu zavařování. Sklenice vždy po sterilizaci otáčíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Vzniká zde podtlak, který upevní víčko.

kompot_z_jablek_a_kdouli

Uskladnění

Po vychladnutí sklenice označíme štítky s datem zavaření a umístíme do míst, kde je chladno a tma. První týden je dobré kontrolovat, zda víčka těsní a netečou.

Správně zavařené potraviny mají poměrně dlouhou trvanlivost.