Nadzemní bazény mají spoustu výhod

Nadzemní bazény mají tak trochu pověst levnějšího řešení, které nemůže dosahovat kvalit klasického zapuštěného bazénu. Zapomíná se ale na skutečnost, že spolu s nižší cenou také nabízí spoustu jiných kladných vlastností. Které to jsou a jaké typy nadzemních bazénů si můžete na zahradu pořídit?

nadzemni-bazeny

V čem je lepší nadzemní bazén?

Pojďme si nejprve říci, v čem nadzemní bazény převyšují ty zapuštěné. Zdaleka totiž nejde jen o výšku vodní hladiny.

Cena

Peníze jsou vždy až na prvním místě, proto i v případě nadzemních bazénu musíme začít vyzdvihnutím nákladů na jejich pořízení. I v případě těch nejdražších typů nadzemních bazénů se zpravidla s cenou dostanete pod cenu levnějších zapuštěných bazénů.

Mobilita

Umístili jste na zahradu nadzemní bazén a během koupací sezóny jste zjistili, že byste jej raději měli o 5 metrů vedle? S nadzemním bazénem to není problém, konstrukci můžete ve většině případů ihned, nebo o rok později přemístit na vhodnější místo.

Bezpečnost

S nadzemním bazénem se nemusíte bát, že do něj spadnou batolata a malé děti, které si hrají poblíž. Hladina je totiž výše, než kam jsou schopné se dostat. Podobně to platí i pro domácí mazlíčky, a dokonce i zvířata, která v klasických bazénech často končí (krtci, žáby, žížaly…).

Druhy nadzemních bazénů

Nyní už přejděme k výčtu druhů nadzemních bazénů. Existuje velké množství konstrukcí, které se však dají sumarizovat do dvou hlavních skupin: bazény nafukovací a bazény s pevnou konstrukcí.

Bazény s nafukovacím límcem

Nejlevnější a v českých zahradách poměrně dobře známá varianta nadzemního bazénu funguje na principu nafouknutí obvodového límce, který se drží nad hladinou vody. Celý bazén tak „stojí“ v podstatě samovolně díky jednoduchému řešení. Instalace je tak otázkou doslova několika minut bez vysokých dodatečných nákladů.

Bazény s nadzemní konstrukcí

Jedná se o řešení, které je oproti (odolným) foliovým stěnám o něco bytelnější, ale zase složitější na mobilitu. Konstrukce může být buď rámová, která vám při základní zručnosti při sestavení zabere jen o několik dalších desítek minut navíc. Odměnou bude větší koupací plocha a stabilnější konstrukce, která se více přibližuje ke komfortu zapuštěného bazénu.

Alternativou je pevná ocelová konstrukce, které je nerozložitelná a také málo mobilní, jedná se v přeneseném slova smyslu o velkou ocelovou vanu, kterou si necháte dopravit na zahradu. Nic neskládáte, konstrukce je pevně spojená. Komfort je tak v podstatě totožný se zapuštěným bazénem, odpadají ale výkopové práce.