Léto je vhodným obdobím pro instalaci tepelného čerpadla

Současná doba upřednostňuje ekologické využívání zdrojů a šetrné vytápění s ohledem na životní prostředí. Mezi zdroje tepla, které tohle respektují, se bez pochyby řadí i tolika mýty opředená tepelná čerpadla.

Většina lidí přechází na tepelné čerpadlo vzduch voda či země voda z důvodu úspory financí, další pak třeba proto, že se jim nechce chystat topivo pro kotle na tuhá paliva. Skládání uhlí nebo štípání dřeva jsou náročné činnosti a tepelné čerpadlo země voda je naproti tomu bezúdržbové. Uspoří také dost místa, protože nemusíte nikde skladovat palivo, bývalý sklad uhlí se může přebudovat na spíž či vinný sklípek. Samotné čerpadlo lze sice umístit i ven, ale zpravidla se dává někam dovnitř, aby bylo ochráněno před vandaly. Nezabere více místa než chladnička.

Tepelné čerpadlo toho zvládne mnoho

Byli jste zvyklí si s pomocí svého kotle na uhlí Benekov ohřívat vodu v bojleru a zároveň vytápět celý dům? I s pomocí tepelných čerpadel lze tohle zařídit. V létě vám mohou posloužit dokonce jako klimatizace, zvládnou ohřát bazénovou vodu, možná je i součinnost se solárními panely, fotovoltaickou elektrárnou či krbovou vložkou. Dokážou toho opravdu mnoho.

Možná by tepelné čerpadlo pomohlo ušetřit i vám

Náklady na pořízení čerpadla se liší podle toho, jaký model si vyberete. Vhodnou volbou jsou tepelná čerpadla značky Alpha-Inno Tec, která mají velmi dobré topné faktory (COP), a tím pádem s nimi můžete dosáhnout na dotační programy. Podle odborníků se návratnost investice pohybuje v průměru kolem sedmi let, ale hodně záleží na tom, kolik platíte za energie v současné době. S tepelným čerpadlem vyjde 1 GJ zhruba na 300 – 400 korun.

Chcete-li vědět více a zjistit, jaká tepelná čerpadla by byla vhodná právě pro vás, nebojte se obrátit na firmu Solarex, která působí zejména v regionech Praha, Louny, Plzeň, Rakovník, Chomutov a okolí. Je členem Asociace pro využití tepelný čerpadel a má více než desetileté zkušenosti.