Jak na instalaci a používání krabicí na elektrické rozvody pod omítku?

Určitě jste si někdy všimli, že kdykoliv vyšroubujete ze stěny vypínat, zásuvku či jiný podobný prvek, tak zůstane v omítce nápadně kulatý otvor s vnořenými kabely. Přesně tím otvorem, a vším co je uvnitř něj, jsou krabice pod omítku, které se používají na elektrické rozvody.

Jedná se opravdu o jednu z těch komponent, jejíž výroba i funkce je naprosto triviální. Přesto se ale stala jedním ze základních kamenů kvalitně připravené, plně bezpečné elektrické sítě ve firmách i domácnostech.

Jak se instalační krabice běžně zapracovávají?

Instalační krabice jako takové se zapracovávají do stěny velice jednoduše. V ideálním případě, kdy pracujete s cihlovou či panelovou stěnou, vždycky dávejte krabice pod omítku na ta místa, kde je potřeba křížit rozvody, nebo musíte vyvést na povrch některý z prvků elektrické sítě.

Jednoduše se tak navazuje na vyhloubené drážky, skrze které se vedou kabely jako takové. Na konci, kde potřebujete krabici umístit, vám jednoduše stačí vyhloubit díru, která bude jen o drobet větší, než jsou samotné rozměry krabice. Záležet si dejte především na tom, aby byla hloubka dostatečná tomu, aby bylo možné kabely nenásilně ohnout a dostat do krabice. Jakmile je všechno v tomto ohledu připraveno, tak může jít elektroinstalační krabice pod omítku napevno na svoje místo. Skvěle očištěné dno díry vymažte sádrou, nebo správným lepidlem, a krabici jednoduše zatlačte do otvoru. Jednoduše ji vycentrujte a nechte poté jednoduše zaschnout.

V nabídce běžně najdete i specifické kousky

Kdo by si myslel, že je krabice pod omítku jediná univerzální, a ta se používá prakticky všude, tak by byl na ohromném omylu. Zcela naopak je podobných krabic celá řada, a některé z nich mají svoje specifické využití.

To se většinou odráží na stavbě krabice jako takové. Některé mají kupříkladu odlišné úchyty, protože namísto zdiva patří do dřeva, polyesteru nebo do sádrokartonu. Jiné pak mohou disponovat větším počtem otvorů, a fungovat jako křižovatka. Specifickým modelem jsou protipožární krabice, které mají výrazně vyšší odolnost vůči žáru, a v případě splanutí neprodukují žádné nebezpečné látky.