Jak správně pečovat o kožený nábytek

Kůže je na pohled krásný a na dotyk příjemný materiál. Před pořízením kožené sedačky bychom ale měli zvážit několik aspektů. Máme malé děti, pejsky nebo kočičky? Pak je pořízení tohoto druhu nábytku na zváženou.

Další aspekt je umístění. Kůže má ráda stálost klimatických podmínek. Nemá ráda vlhkost, nesmí být umístěna v těsné blízkosti tepelných zdrojů a vystavována častému slunečnímu záření – barvy blednou a kůže tvrdne.

white-791685_960_720

Při volbě barvy bychom měli brát na zřetel, že světlé odstíny nám pokoj prosvětlí a opticky zvětší. Tmavší barvy sedací soupravu zvýrazní a ta se tak stává dominantou celé místnosti. Také bychom si měli uvědomit, v jakých barvách je laděná místnost, do které chceme nábytek umístit.

Péče o kožený nábytek

Nákup kožené sedací soupravy bývá zpravidla poměrně velkou investicí, proto je nutné o ni náležitě pečovat, aby nám vydržela co nejdéle a byla stále jako nová.

Při čištění a následné impregnaci používejte čistící prostředky určené přímo pro konkrétní druh koženého povrchu. Nepoužívejte žádné druhy pracích prášků, aviváže ani jiné chemikálie. Kůže by tak mohla ztratit své vlastnosti. Na povrchu se mohou časem vytvořit mapy, kůže tuhne a popraská.

leather-698423_960_720

Než začnete nábytek čistit, setřete povrch utěrkou z mikrovlákna nebo vysajte jemným kartáčkem. Odstraníte tak prach a pevné nečistoty. Poté začněte pomalu speciálním jemným aplikátorem vtírat čistící přípravek. Nezapomeňte na záhyby a švy. Po několika minutách prostředek setřete utěrkou z mikrovlákna.

Důkladně vyčištěný povrch je nutné naimpregnovat, opět k tomu použijte speciální impregnační prostředek, který naneseme aplikátorem na celý povrch.Impregnace kůži vyživuje a udržuje odolnější. Také ji chrání před případnou vlhkostí a skvrnami od vody.

Čištěním a následnou impregnací se oživují barvy, prodlužujete tím trvanlivost a pěkný vzhled materiálu a kůže si tím zachovává i svou vůni. Údržbu bychom měli provádět alespoň dvakrát do roka nezávisle na používání.

V současné době je na trhu řada přípravků, které jsou vhodné k tomuto účelu. Nejlépe je zakoupit čistící soupravu, která obsahuje čistící i impregnační přípravky a aplikátory k jejich nanášení.