Jak na výběr elektrocentrály?

Mnozí majitelé chat a chalup nemají v objektech zavedenou elektřinu. V 21. století se to v tuzemsku sice již příliš často nevidí, přesto se dá najít poměrně značný počet nemovitostí, jež potíže s elektřinou musejí řešit jiným způsobem. Problém se dá do jisté míry odstranit tím, že investujete do elektrocentrály.

Domácnost díky elektrocentrále nezůstane bez elektřiny

Hlavním důvodem pro pořízení elektrocentrály je možnost získat nezávislost na centrálních dodávkách energií. Nejčastěji se elektrocentrály používají právě v oblastech, které na elektrickou síť nejsou napojené. Dále je vhodné je mít k dispozici také jako záložní zdroj v okamžiku, kdy nejde proud ze sítě a vy nutně elektřinu potřebujete k chodu domácnosti, dílny apod.

Pozor na výkon a regulaci napětí

Při výběru elektrocentrály se v první řadě orientujte dle jejího výkonu. Pakliže s ní chcete napájet veškerá zařízení v objektu, bude zapotřebí zvolit elektrocentrálu s dostatečným výkonem, což poznáte podle údaje ve wattech, potažmo kilowattech. Platí základní pravidlo, že by vámi zvolená elektrocentrála měla dosahovat zhruba o třetinu vyššího výkonu, nežli mají veškeré spotřebiče, které s její pomocí chcete mít v provozu.

Dalším pomocným parametrem při volbě nové elektrocentrály jsou možnosti jejího regulování. Levné modely nemají prakticky žádnou regulaci, což může způsobit kolísání výkonu. Hodí se spíše jen pro napájení drobných zařízení, respektive jejich menšího množství. Pakliže hledáte skutečně výkonný produkt, dejte přednost spíše elektrocentrálám s regulací (obvykle AVR regulací). Lépe se pak ovlivňuje napětí a přístroje fungují bez kolísání elektrického proudu.

Cenové rozpětí elektrocentrál

Elektrocentrály se dají zakoupit v mnoha provedeních a cenových relacích. Levné modely pořídíte v hodnotě kolem 10 tisíc korun, výkonnější stroje pak mohou vyjít na desítky tisíc korun. Proto je dobré si důkladně rozmyslet, nač elektrocentrálu chcete používat, respektive jak často se bez ní neobejdete.