Přísun kvalitního hnojiva je jednou z nejdůležitějších součástí zahrádkářství, ať už pěstujete uvnitř nebo venku. Zvláště to může být problém, pokud bydlíte uprostřed velkoměsta. Slyšeli jste ale už o vermikompostování? Tato technika využívá přirozené schopnosti žížal přeměňovat prakticky jakýkoli organický odpad na prvotřídní hnojivo. K tomuto účelu se ovšem nevyužívají jen tak ledajaké žížaly, ale speciální druh žížal kalifornských. Proč? Rychleji se množí a obzvláště vynikají v přeměňování odpadu na kompost
Jak s vermikompostováním začít a v čem spočívá?
Nejprve si můžete blahodárné účinky vermikompostu v klidu ověřit tím, že si objednáte už připravený. Žížaly spolehlivě stráví veškerý rostlinný i živočišný materiál a ten transformují do toho nejkvalitnějšího hnojiva vlastním traktem. Výsledný produkt – žížalí trus – se nazývá naturhumus a na první pohled připomíná černozem. Neobsahuje žádný podíl hlíny, je ale bohatý na důležité enzymy, huminové kyseliny a důležité minerální látky. Vaše rostliny díky němu porostou rychleji, budou více plodit a snadno tak dosáhnete bohatších výnosů. Zdravější rostliny navíc znamenají menší spotřebu pesticidů.
Jak kalifornské žížaly chovat?
Pokud se rozhodnete si kalifornské žížaly pořídit domů, měli byste vědět, v jakých podmínkách je chovat. Není na tom nic zvláštního – stačí si doma vyrobit vhodný vermikompostér. Pokud si chcete usnadnit práci, můžete si jej zakoupit ve specializovaném obchodě. Vlastní si můžete vyrobit z obyčejné bedny o přibližném poměru stran 1:2:3 a perforované dno pro odtok přebytečné vody. Tato voda se někdy nazývá „žížalí čaj“ a můžete jej také použít jako skvělé hnojivo.
Důležité je horní stranu vermikompostéru přikrýt víkem, aby měly žížaly k dispozici vlhké klima a tmu. Optimální teplota v okolí bedny by měla být asi 20°C. Ideální je vermikompostér vícepatrový – žížaly se v něm samy stěhují z jedné zpracované vrstvy do druhé. Stačí doplňovat potravu – půl kilogramu vám za den zkonzumuje zhruba 0,25 organického materiálu a vytvoří z něj skvělé hnojivo. To můžete následně použít jako klasický kompost, nemusíte se ovšem obávat spálení kořenů. Klidně ho můžete přidávat rovnou při sadbě, je ale užitečný také při ošetření semen.
Mít kvalitní kompost vždy k dispozici je základem úspěšného zahraničení, ať už pěstujete cokoli. Chcete se o výběru a používání různých druhů hnojiv dozvědět více? Stáhněte si zdarma e-book, kde se dozvíte spoustu užitečných informací.