Existuje na českém trhu komfortní vytápění s minimálními provozními náklady? Jaké systémy obstojí v dlouhodobém časovém horizontu?

V posledních několika letech se díky pokrokům na poli obnovitelných zdrojů energie a zásadním technologickým milníkům v této oblasti, jakých dosahují zejména společnosti jako Tesla, Space X nebo projekt solárního letadla Solar Impulse, živě diskutuje o alternativních systémech uspokojení energetické potřeby i na poli domácností či běžných komerčních provozů. Česká republika sice v rámci zemí EU příliš nevyniká v podílu obnovitelných či alternativních zdrojů energie v aktivním fungování, na poli výzkumu těchto technologií je ale situace odlišná.

Tepelný komfort a nízké náklady

Hlavním kritériem u topných systémů pro koncové zákazníky z občanské i průmyslové sféry je především stabilita kýženého vnitřního klimatu a samozřejmě jen minimální provozní náklady. Abychom mohli nějaký systém objektivně vyhodnotit právě v těchto dvou parametrech, je zapotřebí zhodnotit, jak náročné je v rámci daného systému udržení stálého klimatu a jak vypadá křivka fluktuace cen daného zdroje energie, ať už jsou to tuhá paliva, zemní plyn či elektrická energie.

TIP: Jednotky řízeného větrání zvýší kvalitu pobytu ve vaší domácnosti a sníží účty za teplo.

Pokud tedy tímto prizmatem ohodnotíme nejpoužívanější technologie, zjistíme, že jsou buď málo účinné, a tedy vyžadují veliké příkony v porovnání s výkonem (zejména elektrické vytápění a kotle na tuhá paliva), popř. je u nich obtížné odhadnout vývoj cen zdrojové suroviny, jak je tomu zejména u plynových kotlů. Alternativy ovšem existují a jednou z nich je unikátní český systém iClima, který v sobě spojuje dlouhodobou energetickou nenáročnost, obnovitelné zdroje energie a tepelný komfort pro obyvatele daných interiérů.

Systém iClima zaručí zdravé bydlení za skvělé peníze

Základem systému iClima je myšlenka celoročně stálé interiérové teploty kolem 22 stupňů Celsia, která byla určena, po řadě experimentů a zkoušek v prototypových stavbách, jako ideální. O co nejmenší náklady se následně postará kombinace ekologických a šetrných zdrojů tepla jak pro vytápění prostoru, tak i pro ohřev teplé užitkové vody. Konkrétně systém iClima stojí na kapilárních rozvodech ve stěnách, stropech a podlahách místnosti, tepelném čerpadle s vysokým topným faktorem (při použití technologie voda-voda TF až 7) a vakuových solárních panelech, které odvádějí teplo ze slunečního záření do akumulačních nádrží. Díky unikátnímu počítačovému algoritmu regulace vytápění i chlazení pracují tyto tři složky s maximální účinností a minimálními náklady, díky čemuž je možné dosáhnout úspor až v hodnotách 95% oproti běžným systémům vytápění. Představte si zkrátka náklady na ohřev TUV, vytápění a chlazení domu v řádu jednotek tisíc Kč za rok, to nezní tak špatně, co říkáte?

Konkrétní aplikace technologie iClima najdete spolu s případovými studiemi na webových stránkách systému iClima, stejně jako doplňující informace na pravidelně aktualizovaném blogu a příklady, kdy se vyplatí o systému iClima uvažovat. Nebojte se proto nových technologií a připravte se spolu s iClima na novou legislativu energetické náročnosti budov v rámci EU, která nás v blízké době čeká.

S iClima se nemusíte rozhodovat, jestli vaše topení bude levné, nebo účinné, jelikož můžete mít dnes díky moderním technologiím to nejlepší z obojího.