Dřevostavby a mýty kolem nich

Dřevostavby se u nás stavěly více v dřívějších dobách, nicméně v současnosti se těší stále rostoucí oblibě. Bohužel se na ně část veřejnosti kouká „skrz prsty“ a dřevo nebere jako vhodný materiál pro rodinný dům. Jak je to s mýty a pověrami okolo dřevostaveb? Jsou podložené, zakládají se na pravdě, nebo jsou naprosto mylné? Přesně to je tématem dnešního článku.

Jak je to s životností dřevostaveb? Je horší než u kamenných budov?

Přerušená tradice stavby dřevěných domů v Česku může za to, že mnoho z nás chápe dřevo jako vhodný materiál tak možná pro stavbu chaty, ale ne domu pro běžný život. Můžeme vás nicméně ubezpečit, že dřevostavby mohou mít životnost srovnatelnou s kamennými a cihlovými domy. Stačí se podívat třeba na domy ve Finsku nebo dřevostavby ve skanzenech. Domy z kvalitního dřeva mohou ve skutečnosti vydržet celá století – nejstarší dochovanou dřevostavbou je pravděpodně čínská pagoda Hōryū-ji z roku 607. Co myslíte, vydrží materiály, ze kterých se dnes staví cihlové rodinné domy, dalších 1400 let?

Dřevěné stavby podléhají dřevokazným houbám, červotočům…

Na každém dřevě samozřejmě mohou vyrašit houby nebo se do nich pustit nevítaní návštěvníci. To se vám ale v případě, že svěříte svou stavbu do rukou profesionální firmy, stát nemůže. Moderní technologie ochrany dřeva jsou dnes dobře známé. Stačí dobře ochránit dřevo před vlhkostí a nesprávným prouděním vzduchu a máte vyhráno. Důležitá je také správná údržba budovy a pravidelné nátěry ve správný čas.

Mají dřevěné stavby špatnou akustiku?

Možná vás už vaši známí, přátelé nebo rodinní příslušníci varovali před tím, že ve dřevostavbě se všichni navzájem uslyšíte přes zeď. Efekt „papírových zdí“ je však skutečně jen záležitostí starých dřevostaveb a chat. V dnešní době musí každá novostavba odpovídat konkrétním zásadám ochrany proti hluku. Nelze tedy ani postavit dřevostavbu, která by neodpovídala pravidlům odhlučnění jednotlivých místností. S moderními technologiemi izolace a dobrým konstrukčním řešením domu to není nic těžkého.

Jak jste viděli, při dobře zvládnuté stavbě dřevostavby se není opravdu čeho bát. Dřevostavba má naopak oproti jiným typům domů řadu výhod – její prostředí je často zdravější a příjemnější a vyžaduje nižší spotřebu energie. Stačí si nechat postavit kvalitní dřevostavbu na klíč od skutečných odborníků a předsudky hodit za hlavu.