Dětská postýlka, aneb jak vybrat tu správnou?

Říká se, že drtivá většina novorozeňat prospí až 16 hodin denně – což by jim mnozí nespavci mohli tiše závidět – a dětská postýlka je pro ně v tomto období téměř celým světem. Byť se doba spánku postupem času snižuje, neměli byste výběr dětské postýlky podceňovat, ba naopak byste v roli rodičů měli pro své dítko žádat jen to nejlepší. Vybrat tu nejlepší dětskou postýlku není otázka pěti minut, kdy ve spěchu vběhnete do prvního obchodu a jeden model si pouhým mrknutím oka vyberete. Chce to čas, pečlivost i lásku, neboť jedině tak vašemu miminku dokážete nabídnout jen to nejlepší. V dnešním článku se vám pokusíme poradit, jak správně vybrat dětskou postýlku.

Dětská postýlka musí být především bezpečná

Úplně prvním předpokladem pro výběr postýlky je bezpečnost, na kterou byste měli brát zřetel. Dětská postýlka musí být stabilní s pevnou a odolnou konstrukcí, která bude vyrobená ze zdravotně neškodného materiálu. Postýlka by neměla mít žádné ostré hrany ani jiné výčnělky, jež by pro dítko v postýlce představovaly riziko možného úrazu. Nejlepší volbou pro dětskou postýlku je bukové dřevo, které je velice odolné a navíc na něm nevznikají třísky ani zářezy. Jestliže pořídíte postýlkou barevnou, pak dbejte na to, aby použitá barva neobsahovala olovo, polychlorované bifenely ani jiné škodliviny.

Základem pohodlí je kvalitní matrace

Koupit postýlku je jedna věc, ale udělat z ní pohodlné lůžko je věc druhá a k té potřebujete kvalitní matraci. Ta by měla být dostatečně pružná a prodyšná a měla by dítku zajistit pevnou oporu pro jeho záda, která jsou ještě nezpevněná. Matrace z molitanu jsou sice cenově velice lákavé, ale pro dítě nevhodné, naopak se snažte vybírat mezi sendvičovými matracemi nebo matracemi z kokosového vlákna, ke kterým se přiklání většina doktorů.

Praktické informace

Závěrem ještě několik praktických rad, na které byste měli při výběru postýlky myslet. V první řadě jsou to svislé prvky v postýlce, které by od sebe měly být vzdálené nejméně 2, 5 a nejvíce 6,5 cm – rozměry jsou uzpůsobeny tomu, aby do mezer dítě nemohlo strčit hlavičku nebo končetiny. Dalším bodem k dobru je možnost polohovat si výšku matrace. Postýlka by měla mít celkem 3 výškové úrovně, které budete přizpůsobovat tomu, jak vaše dítko poroste.