Chcete ušetřit na topení? Vyvarujte se těmto chybám

I topení má svoje zásady. Pokud je nedodržujete, může se vám účet výrazným způsobem prodražit. O jaké chyby jde? To se dozvíte v tomto článku.

Pokud nedodržujete základní pravidla, pak se veškeré vaše snahy o šetření mohou vypařit jako pára z hrnce. A u topení to platí dvojnásob. Pokud přetápíte, pak se nemůžete divit, že vás topení vychází opravdu draho. Chcete-li tedy opravdu ušetřit, v následujících řádcích dávejte pozor. Ukážeme vám v nich čtyři chyby, které vás při vytápění přijdou hodně draho.

Starost o kotel

Kotel je něco jako mozek celého vytápěcího systému. Jestliže o něj nebudete náležitě pečovat, brzy vám to vrátí v podobě špatného výkonu a nízké efektivity. Odborníci doporučují každoroční údržbu a čištění. Pokud máte nějaké zkušenosti, pusťte se do toho sami. V opačném případě pusťte „ke kormidlu“ profesionála. Neodborné zacházení totiž může způsobit více škody než užitku.

Zavzdušněné radiátory

Vzduch v potrubí. To je noční můra každého člověka. Pokud jsou radiátory zavzdušněné, znamená to výrazně vyšší spotřebu. Takové radiátory totiž potřebují mnohem více energie aby se vůbec ohřály. Ve výsledku vás tak tento problém může stát i stovky korun navíc. Řešení je při tom jednoduché. Pomůže vám automatický odvzdušňovací ventil. Mechanický hladinoměr vám pak usnadní sledování optimální hladiny tekutin. Digitální manometr vám zase řekne, jestli v potrubí nemáte přetlak nebo podtlak. S jejich pomocí tak udržíte jednotlivé komponenty v dobré kondici a srazíte výdaje na minimum.

Vypínání topení

Myslíte si, že pokud vypnete topení, tak ušetříte? Možná máte pravdu. Ale jen v případě, že vám teplota bez topení bude vyhovovat. V opačném případě bude potřeba mnohem více výkonu a tepla k vytopení domu na původní teplotu. A to vás v konečném součtu může vyjít pěkně draho.

Pootevřené okno

Mít okno zavřené po celý den může být pro někoho doslova nadlidský úkol. Větrat během teplých měsíců samozřejmě nevadí, jakmile ale přijdou studené měsíce, měli byste svoje návyky přehodnotit. Stačí totiž jen krátký interval, pět až deset minut, během nichž se vzduch v místnosti stihne vyměnit. Po nich se bude topení opět činit, aby dosáhlo původní teploty. A vy to pocítíte na svých výdajích.