Chcete poradit, jak ušetřit v obývacím pokoji za energii?

Vysoké účty za energie nikdo nevidí rád, a proto jsme se rozhodli pro vytvoření dnešního článku, ve kterém vám poradíme několik zajímavých tipů, jak ušetřit v obývacím pokoji. Ptáte se, proč jsme si vybrali právě obývák, když šetřit se dá prakticky úplně všude a na všem – například v kuchyni nebo v koupelně za vodu? Měli jsme pro to jednoduchý důvod: obývací pokoj je středobodem domácnosti, kde rodina tráví nejvíce času. Sledujete zde televizi, povídáte si s ostatními členy rodiny, zvete si sem hosty i přátelé, čtete si knížku nebo usazeni v pohodlném křesle brouzdáte na internetu. Není se proto čemu divit, že právě tímto pokojem denně projde nejvíce elektrické energie, jejíž čísla vás následně děsí na vyúčtování. Chcete-li vědět, jak ušetřit v obývacím pokoji, pak si nenechte ujít následující řádky.

Jak ušetřit v obývacím pokoji a nevzdat se každodenního luxusu

Co si budeme nalhávat – elektřina je luxusem dnešní doby, bez jejíž přítomnosti bychom se asi jen těžko dokázali obejít. Možná se děsíte představy, že se dá v obýváku ušetřit jen takovým způsobem, že se ze dne na den vzdáte televize, svítit budete jen minimálně, odložíte notebooky a vypnete počítače. Nebojte se, nic takového po vás nechceme. Níže naleznete seznam tipů a rad, jak ušetřit v obývacím pokoji – sami uvidíte, že se nejedná o nic děsivého.

  • Žárovky

    Svítit se musí, ale jde to i úsporně a efektivně. V dnešní době snad v každé domácnosti najdete populární úsporné žárovky, ovšem pozor – není žárovka jako žárovka a i spotřeba těch úsporných se hodně liší.

  • Televize

    Nebojte se, nebudeme vás nabádat, abyste se na oblíbené pořady dívaly jen dvě hodiny denně a pak se maximálně tak koukali na černou obrazovku. Místo toho vám poradíme, abyste si vybrali správnou velikost televize, kdy můžete vycházet z obecného měřítka: úhlopříčka obrazovky má odpovídat čtyřnásobku vzdálenosti, ze které ji sledujete.

  • Topení

    Ačkoli je topná sezona v plném proudu a venku kolikrát mrze, až praští, není to ještě důvod k tomu, abyste doma topili zbytečně. I to má vliv na celkovou sumu na vyúčtování za elektrickou energii. Doporučuje se topit tak, abyste v obývacím pokoji měli příjemných 20-22 stupňů Celsia.