Zahradní svítidla a osvětlení – budiž světlo i na vaší zahradě

Chcete mít vaši zahradu vždy dokonale nasvícenou, abyste se po ní mohli bez obav pohybovat i v nočních hodinách a vychutnávat si tak třeba dlouhé a teplé letní večery? Pak si určitě pořiďte zahradní svítidla a osvětlení. Ty kromě toho, že vám pokaždé budou osvětlovat zahradu, jsou i velmi elegantním a estetickým doplňkem. Pokud si na zahradu pořídíte vhodné dekorativní osvětlení, můžete dokonce povznést její vzhled na vyšší úroveň.

Na výběr přitom máte hned z několika různých typů zahradních svítidel. Například můžete sáhnout po solární lampě, která je tím jednoznačně nejekonomičtějším a nejekologičtějším řešením – jako zdroj využívá sluneční energii. Na druhou stranu u elektřinou poháněných svítidel zas máte jistotu, že budou svítit vždy, když je budete potřebovat. Mezi nimi si můžete vybírat třeba z těch stojacích nebo závěsných.

Zajímavou kategorií zahradního osvětlení, a de facto nejlepším možným kompromisem mezi solárními a elektrickými svítidly, jsou pohybová a soumraková čidla. Senzory těchto svítidel dokáží rozpoznat šero, potažmo pohyb, a automaticky se rozsvítit pouze jen tehdy, když jsou skutečně potřeba, to vám ušetří za rok spoustu peněz, které byste jinak museli zbytečně vynaložit za placení elektřiny či za nákup nových žárovek, navíc vám to ušetří i starost o to, zdali jste nechali světlo zapnuté, nebo nikoliv.

Svítidla musí být odolná vůči větru, dešti

Na co je dobré se zaměřovat při výběru zahradních svítidel a osvětlení? V prvé řadě určitě na design, který by měl svým stylem zapadat mezi ostatní vybavení zahrady. Vzhledem k široké nabídce různých variant barev, tvarů a rozměrů, naštěstí není dnes žádným problémem vybrat osvětlení takového designu, který by se na vaši zahradu dokonale hodil. Dále se je určitě dobré zajímat i o materiál, z něhož je svítidlo vyrobené, ten by měl být kvalitní a odolný vůči nepříznivým vlivům počasí.

Zahradní svítidla jsou celoročně vystavena atmosferickým vlivům, proto se během výběru zaměřte i na stupeň IP ochrany, který udává odolnost těchto osvětlení proti vodě a prachu. Minimální stupeň ochrany by měl být IP 44, ideální je však vybírat osvětlení alespoň s IP 62.