Vyznáte se v prostěradlech? Přinášíme vám praktického průvodce

Pravděpodobně jste už narazili na různé články týkající se ložního prádla, nicméně většinou se rozebírají jednotlivé druhy povlečení. Bohužel, málokdy je pozornost věnována prostěradlům, přestože se jedná o velice důležitou součást postele, která může dokonce ovlivnit kvalitu spánku. Pokud vybíráte prostěradlo spíše podle vzhledu, potom děláte obrovskou chybu, protože rozhodujícím faktorem by měl být materiál, který zároveň ovlivňuje celkovou životnost prostěradla.

Ať už potřebujete prostěradla 140×200 cm anebo prostěradla 200×220 cm, jemným a hladkým povrchem si vás podmaní provedení zvané jersey. Jedná o stoprocentní bavlnu, která dokáže perfektně absorbovat vlhkost, což oceníte především během horkých letních nocí. Dalšími pozitivními vlastnostmi Jersey jsou pružnost a prodyšnost.

V zimě vás zahřeje froté a na bambus si bakterie nedovolí

Pod froté si většina z vás představí nejspíše ručníky. Ale tento materiál zavítal i do ložnic, protože se z něj vyrábí prostěradla. Hlavní roli dostávají především v zimním období, protože příjemně zahřívají. Froté má oproti bavlněným alternativám jednu velkou výhodu – nemusí se žehlit.

Jestliže máte v rodině nějakého alergika, budete upřednostňovat hypoalergenní materiál, kterým je například bambus. Vyznačuje se vysokou odolností vůči bakteriím, škůdcům a plísním. Při výběru bambusového prostěradla dbejte na to, aby byl poměr bambusového vlákna co nejvyšší. A další přidanou hodnotou bambusu je, že dokáže absorbovat třikrát až čtyřikrát více vlhkosti než klasická bavlna.

Na velikosti záleží

Jakmile budete mít jasno v tom, jaký typ prostěradla chcete, zaměřte se na velikost. Existují prostěradla 120×200 cm na větší jednolůžko i prostěradla 160×200 cm na menší dvoulůžko. Prodejci ložního prádla uspokojí i zájemce o atypické rozměry.