Ačkoliv jsou túje obvyklou součástí hřbitovů, drtivá většina lidí si z nich vytváří živé ploty. Přitom existují stálezelené keře, které splní tento účel stejně a navíc jsou mnohem estetičtější. Jedná se například o střemchu, zimozstráz či hlohyni. Pro optické oddělení zahrady a zpestření jejího vzhledu se hodí nižší keře, jako je například mahonie nebo kalina.
Komu se nechce na podzim hrabat listí a dává přednost jehličnanům, může namísto tújí vysadit například různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku nebo cypřišku.
Pokud má někdo větší plochu, obvykle ji využívá k pěstování ovocných stromů. Hlavním důvodem je pochopitelně vlastní úroda čerstvého ovoce. Druhou stranou mince je ovšem padající listí na podzim a poněkud smutný pohled na holé stromy po celou zimu. Tento nedostatek lze vyřešit vysazením stálezelených stromů, které zahradu oživí a přes zimu budou lahodit našemu oku zeleným obrostem. I v našich podmínkách lze pěstovat některé druhy stálezelených dřevin.
K velice spolehlivým a odolným patří například bobkovišeň lékařská, která odolá mrazům i přes -20°C. Kvete drobnými bílými kvítky a po opylení se vytváří leskle černé plody zajímavé pro ptactvo. Nejelegantnější zástupkyní bobkovišní je druh Etna, která se hodí jako ideální solitér, ale také se z ní může vypěstovat nízký živý plot, který se nemusí stříhat. Pokud v zimě nemrzne, je nutné ji zalévat, aby ji nezničilo vyschnutí. I v zimě zůstává sytě zelená a pokud omrznou větvičky, stačí je zkrátit a rostlina brzy obrazí.
Velice vděčnou rostlinou je stálezelený popínavý zimolez henryův dorůstající do výšky až 6 m. Potřebuje pevnou oporu a v zimě zůstávají listy stále zelené i v mrazech do -27°C. Podobnou zelenou ozdobou jsou břečťany.
Osvědčenou a oblíbenou dřevinou je ptačí zob, který ve své domovině Japonsku dorůstá až do 6 m. U nás vyroste maximálně do 3 m a i v zimních mrazech přes -20°C se stále zelená.
Klasické stromy, tak jak je známe, a které by byly i v zimě zelené, se v našich podmínkách vyskytují jen velice vzácně. Jedním z nich je stálezelený dub, jehož exeplářů je u nás jen několik. Podobně se u nás příliš nedaří stálezelenému sekvojci obrovskému.
Chcete-li mít svou zahradu zelenou i v zimě, vysaďte si stálezelené keře, jejichž zástupcem je kromě již výše zmíněných také rododenron, střemcha vavřínolistá, brslen, buxus a řada dalších. Z některých lze časem vypěstovat i menší stromek.