Víte, jak probudit zahradu ze zimního spánku a navodit sváteční atmosféru?
Nezapomeňte, že čím ozdobenější bude vaše zahrada, tím větší budou mít vaši sousedi závist!
Chcete pár rad, jak umístit světelný déšť na dům či zahradu? Mrkněte se na náš článek.
Živý plot
Vánoční světelný déšť a vázací drát (případně stahovací pásky) je to jediné, co budete v tomto případě potřebovat. Délka kabelu světelného deště závisí na tom, jak dlouhý ten živý plot je. Někdo má živý plot jen kolem vchodové branky a zbytek je tvořen klasickým plotem, někdo ho má kolem celého domu a jistí ho třeba pletivem. Ať tak či tak, vybavte se zkrátka dostatečně dlouhým světelným závěsem, ať vám pak někde kousek nechybí. Pokud budou potřeba dva nebo více, myslete na to předem.
Jakmile máte vše potřebné po ruce, pusťte se do práce. Začněte tím, že celý kabel světelného deště rozložíte po živém plotě tak, jak si představujete, že bude. Od začátku nebo od středu, zkrátka jak vám bude vyhovovat. Teprve až budete mít celý světelný závěs rozložený, můžete ho začít upevňovat. Doporučujeme takové práce dělat za bezvětří, aby vám déšť neodletěl dříve, než ho stačíte vůbec připevnit.
Pomocí vázacího drátu nebo stahovacích pásek vždy zhruba po každý 20 centimetrech kabel světelného deště připevněte. Takhle postupujte, až dokud nebude vše pevně na místě. Někdo dokonce dává déšť na živý plot ve dvou řadách, aby byl hustší a více svítil, je to ale zbytečné, protože to pak vypadá přeplácaně.
Okraj střechy
To je oblíbené místo, kam se světelný déšť dost často upevňuje. Hezky to vypadá, dobře to osvětlí dům a ještě vám to udělá radost. Budete potřebovat světelný déšť, hromosvodové svorky SS, šedou lepicí pásku a štafle nebo žebřík. Pokud patříte k těm jedincům, kteří se ve výškách necítí dobře, raději si k tomu pozvěte někoho zdatnějšího, kdo osvětlení na Vánoce připevní za vás, jestli se na to cítíte, dáme se do toho.
Ideální je, když si nejdřív podél celého okraje střechy, kde chcete světelný déšť umístit, připevníte všechny hromosvodové svorky SS předem. Je to lepší z toho důvodu, že pak budete už lézt nahoru jen se světýlky a nebudete na štaflích či žebříku balancovat i se svorkami a deštěm zároveň. Za prvé vás to bude zdržovat a za druhé by se mohlo stát, že vám něco upadne, případně spadnete vy, až to budete chytat.
Když jsou všechny svorky na svém místě, vezměte světelný déšť a postupně jeho kabel zastrčte do hromosvodové svorky a přelepte kouskem pásky, aby nevyklouzl, což by sice neměl, ale jistota je jistota. Takhle pokračujte, až dokud nebude ozdobený celý okraj střechy. Většinou jsou potřeba ty světelné deště 2 a někdy i více, záleží na rozsáhlosti oblasti, kterou chcete zdobit.
Dešťová alej
Tady už se dostáváme do výzdoby pro opravdové fajnšmekry, protože si vytvoříte z vlastní zahrady osvětlenou alej pomocí stromů, které na zahradě máte. Nemusíte samozřejmě zdobit úplně ty největší, vyberte zkrátka takové stromy, které jsou dostatečně vysoké na to, aby se pod osvětlením dalo bez problémů chodit, ale nemuseli jste si na instalaci světel půjčovat plošinu a vystačili si jen se žebříkem.
TIP: Mrkněte se i na další vánoční dekorace, které zkrášlí Váš domov.
Pro tenhle účel budete potřebovat několik těch nejdelších světelných dešťů, stahovací pásky a vázací drát, no a ten žebřík. Principem tohoto druhu výzdoby je ten, že upevníte pomocí stahovací pásky světelný déšť do koruny jednoho stromu a přes zahradu ho natáhnete ke špičce dalšího stromu a zase upevníte. Pro jistotu oba konce ještě vedle stahovacích pásků zajistěte i vázacím drátem, aby to fakt drželo tam, kde to držet má.
Postupně takhle ozdobte všechny vhodné stromy, klidně i v několika řadách. Dobré je, když je jeden strom jako základna a z něj pak vedou všechny světelné deště na ostatní stromy, ale můžete to zavěsit i na střídačku, zkrátka tak, aby to dobře svítilo, pěkně to vypadalo a nezlomili jste si při tom vaz.
Záplava světel každoročně rozsvítí domy po celém světě. Mrkněte se na nejoblíbenější vánoční osvětlení pro letošní rok.