Nátěry proti plísním

Plísně na zdech jsou nejen nevzhledné, ale také ohrožují naše zdraví. Nejčastější příčinou vzniku plísně je kondenzační vlhkost a odstranit ji lze jednak intenzivním větráním, a jednak aplikací speciálních protiplísňových nátěrů.

Jejich volba závisí na druhu a velikosti stavby a samozřejmě na rozsahu plísně. Základem úspěchu, tedy aby protiplísňový nátěr byl co nejúčinnější, je důkladné očištění napadené plochy. Podobně to platí i pro vnější zdi domu, tedy fasády.

Čištění zdí

Bohaté zkušenosti s čištěním domů od organických nečistot má společnost AXIOM REAL, která používá ti nejkvalitnější protiplísňové nátěry. Organickými nečistotami jsou míněny nejen plísně, ale také mechy nebo řasy. Používá velice šetrné metody, ať už pracuje s cihlami, betonem, žulou či jinými stavebními materiály, jelikož na prvním místě je vždy předcházení jakéhokoliv rizika poškození povrchu stavby.

1

Teprve po důkladném očištění povrchu následují nátěry proti plísním. Ty musí být dostatečně účinné a také vysoce odolné. Mohou se použít i na nerovné plochy či na zdi z kombinovaných materiálů, takže se není potřeba obávat, že by se plíseň dostala pod vrstvu nátěru. U nátěrů na fasády je podstatná také odolnost vůči slunečnímu záření a dalším vnějším vlivům. Ošetřená plocha je pak chráněna proti plísním až na několik let.

Nátěry fasád

Plísně se netvoří pouze na stěnách uvnitř domu či bytu. Postiženy mohou být i fasády domů, na které působí vnější vlivy, v jejichž důsledku může fasáda po čase zvětrávat a plesnivět. Nejvíce k tomu přispívá déšť, sníh, ale také vítr, který na zdivo nanáší neustále další nečistoty. Toto znečištění fasády je nejen nevzhledné, ale také zhoršuje izolační vlastnosti budovy.

2

Je tedy zřejmé, že ochranné nátěry jsou důležitou součástí údržby soukromého domu, ale i kancelářských, komerčních a dalších objektů. Doporučený interval čištění a aplikování ochranného nátěru je pět až osm let a u zateplených domů ještě kratší. Nejčastěji se používá hydrofobní nátěr, zpevňovací nátěr nebo protiplísňový nátěr. Nátěry hydrofobního typu vytvářejí izolační vrstvu, která odděluje povrch fasády od okolního prostředí a zabraňuje vstupu nečistot a vody do materiálů.