Montované haly jsou pozoruhodné stavby

Sestavit je trvá pár týdnů, dají se kdykoliv přemístit nebo rozšířit, jsou levné a vydrží dlouhá léta. Řeč je o montovaných halách, které v posledních letech rostou jako houby po dešti. Využívají je jak drobní podnikatelé, tak velké firmy a státní organizace. Příkladem mohou být Armáda ČR vlastnící montovanou halu v Afghánistánu, kde se používá jako hangár pro opravu vrtulníků, společnosti Geosan Ostrava, Thimm Service v Chotětově, Vlamax Bystřice a spousta dalších.

Většina lidí si pod pojmem montovaná či textilní hala představí nějakou narychlo smontovanou opláštěnou konstrukci, která příliš dlouho nevydrží. Kdo však nějakou viděl na vlastní oči, nebo měl možnost se do ní podívat, byl pravděpodobně příjemně překvapen.

Z čeho je vlastně taková hala vyrobená?

Kvalitní montovaná hala má pevnou konstrukci z ocelových trubek. Skládá se z rámů a podélných ztužidel, jimiž jsou jednotlivé rámy pospojovány, přičemž veškeré spoje jsou demontovatelné. Tento základ je železnými trny zakotven do podloží zpevněného štěrkem. Základy tedy ve většině případů nejsou potřeba – tím se uspoří čas.

Konstrukce je potažená opláštěním, nicméně rozhodně se nejedná o žádnou levnou plachtu. Kvalitní textilie má životnost minimálně 10 let, odolává UV záření, větru, sněhu, a dokonce mechanickému prodření. Případné protržení lze opravit svárem, prakticky jedinou nevýhodou je nutnost pravidelné údržby. Asi jednou za dva roky je potřeba plachtu utáhnout, aby byla pevně vypnutá.

Kde všude se dá využít?

Kvalitní montované haly objevíte ve všech odvětvích. Dají se využít jako hangáry, sklady, zemědělské a sportovní haly nebo třeba jízdárny. Vše záleží na tom, jaké vybavení si člověk vybere, do hal lze instalovat tribuny, lambríny, osvětlení a spoustu dalších zařízení. Jsou to po všech stránkách spolehlivé a bezúdržbové stavby.